Import pomocy od innej firmy z preferencją

Jeśli nabywane usługi bezpośrednio służą wykonaniu świadczonym usług szkoleniowych i stanowią integralną ich część, a jednocześnie są finansowane ze środków publicznych, to powinny być objęte zwolnieniem z VAT.

Publikacja: 27.09.2023 02:00

Import pomocy od innej firmy z preferencją

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył interpretacji fiskusa ze stycznia 2023 r. A chodziło o zwolnienie z VAT. We wniosku spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej. W jej ramach przeprowadza liczne szkolenia z zakresu informatyki, w tym obejmujące kształcenie zawodowe lub mające na celu przekwalifikowanie zawodowe. Wskazała, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty, ani żadną z jednostek, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT. Niemniej podkreślała, że jej szkolenia pozostają w bezpośrednim związku z konkretną branżą lub zawodem i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. W wyniku tych szkoleń ich uczestnik podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po ukończeniu szkolenia jest w stanie podjąć pracę zarobkową lub wykonywać określony zawód. Z wniosku spółki wynikało, że jej wątpliwości dotyczą szkoleń finansowanych w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych. I chciała potwierdzenia, że nabyte przez nią od firmy szkoleniowej usługi egzaminacyjne oraz inne opisane we wniosku korzystają ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT jako ściśle związane z usługami szkoleniowymi świadczonymi przez nią samą.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu