Kiedy fundacja rodzinna musi rozliczać VAT

Fundacja, która prowadzi działalność gospodarczą, przy każdej transakcji musi rozważyć, czy ten zakup będzie wykorzystany w działalności, czy na prywatne potrzeby beneficjentów. Od tej kwalifikacji zależy sposób rozliczenia VAT od tego nabycia.

Publikacja: 04.09.2023 02:00

Kiedy fundacja rodzinna musi rozliczać VAT

Foto: Adobe Stock

Fundacja rodzinna, która prowadzi działalność gospodarczą nawet w ograniczonym zakresie, podlega reżimowi opodatkowania VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje bowiem żadnych szczególnych regulacji dla fundacji rodzinnej, co oznacza, że ewentualne opodatkowanie świadczeń realizowanych przez fundację lub nabywanych przez fundację będzie podlegało istniejącym regulacjom ogólnym.

Jak stanowi ustawa o fundacji rodzinnej, fundacja jest osobą prawną utworzoną między innymi w celu spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Przez świadczenie z kolei rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił