Jak zwolnić z VAT usługi organizacji stażu i praktyk

Przedsiębiorstwa w ramach swojej działalności organizują i przeprowadzają praktyki oraz staże dla osób starających się rozwinąć zawodowo chcących zdobyć niezbędną na rynku pracy doświadczenia, w tym także dla uczniów i studentów. Z drugiej strony firma ma szansę na poznanie potencjalnego kandydata do pracy. Warto w tym wypadku wiedzieć, czy przeprowadzenie takiego szkolenia, a właściwie wyświadczenie usługi szkolenia będzie zwolnione z VAT.

Publikacja: 30.08.2023 02:00

Jak zwolnić z VAT usługi organizacji stażu i praktyk

Foto: Adobe Stock

Na wstępie należy wskazać, iż przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Przy czym, świadczenie usług przeprowadzenia praktyk czy stażu jest, co do zasady, opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23 proc. (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT).

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt