Jedna nierzetelna faktura i dwa wyroki skazujące?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoi na stanowisku, że za czyn może zostać wymierzona tylko jedna kara o charakterze represyjnym.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Jedna nierzetelna faktura i dwa wyroki skazujące?

Foto: Adobe Stock

Jedną z podstawowych zasad państwa prawa – a zarazem prawem człowieka – jest zasada ne bis in idem. Oznacza ona, że nie można być dwukrotnie ukaranym za ten sam czyn. Kluczowe jest tu ostatnie słowo: „czyn” w języku prawniczym ma inne znaczenie niż „przestępstwo". Czyn to zdarzenie historyczne, a mówiąc prościej – sposób, w jaki dana osoba zachowała się w określonym czasie. Dopiero jeśli w wyniku oceny prawnej czyn zostanie uznany za zabroniony, staje się przestępstwem, za które grozi kara. Zasada ne bis in idem oznacza, że jeden czyn może zostać oceniony jako przestępstwo tylko raz, a jego sprawca może zostać ukarany tylko w jednym postępowaniu o charakterze karnym. Po wydaniu wyroku skazującego nie można zatem otwierać nowego postępowania w sprawie za ten sam czyn i wymierzać jeszcze jednej kary. Nie dopuszcza się tzw. „procesu dodatkowego”. Zdawałoby się, że od reguły ne bis in idem w państwie prawa nie może być wyjątków. Te jednak istnieją.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy