Do trzech razy sztuka – czeka nas nowy podatek od nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność definicji budowli, co oznacza, że podatnicy mają prawo do wznowienia postępowań we wszystkich sprawach zakończonych prawomocną decyzją wydaną na podstawie zakwestionowanego przepisu.

Publikacja: 24.07.2023 02:00

Do trzech razy sztuka – czeka nas nowy podatek od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

To było trzecie podejście Trybunału Konstytucyjnego do tematu opodatkowania budowli. Tym razem jednak TK nie poszukiwał pośrednich rozwiązań i uznał za niekonstytucyjną definicję budowli zawartą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ten wyrok w zasadzie otwiera nowy rozdział w podatku od nieruchomości (wyrok z 4 lipca 2023 r., SK 14/21).

Czarne chmury nad podatkiem od nieruchomości zbierały się od wielu lat. W ciągu nieco ponad dekady zapadło pięć wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który każdorazowo krytycznie odnosił się do przepisów regulujących ten podatek. W tym samym czasie zapadło także wiele uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego, które odnosiły się do licznych wątpliwości interpretacyjnych, głównie dotyczących właśnie opodatkowania budowli. Sygnałów, że przepisy regulujące podatek od nieruchomości wzbudzają wiele wątpliwości, było bardzo dużo.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy