Do trzech razy sztuka – czeka nas nowy podatek od nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność definicji budowli, co oznacza, że podatnicy mają prawo do wznowienia postępowań we wszystkich sprawach zakończonych prawomocną decyzją wydaną na podstawie zakwestionowanego przepisu.

Publikacja: 24.07.2023 02:00

Do trzech razy sztuka – czeka nas nowy podatek od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

To było trzecie podejście Trybunału Konstytucyjnego do tematu opodatkowania budowli. Tym razem jednak TK nie poszukiwał pośrednich rozwiązań i uznał za niekonstytucyjną definicję budowli zawartą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ten wyrok w zasadzie otwiera nowy rozdział w podatku od nieruchomości (wyrok z 4 lipca 2023 r., SK 14/21).

Czarne chmury nad podatkiem od nieruchomości zbierały się od wielu lat. W ciągu nieco ponad dekady zapadło pięć wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który każdorazowo krytycznie odnosił się do przepisów regulujących ten podatek. W tym samym czasie zapadło także wiele uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego, które odnosiły się do licznych wątpliwości interpretacyjnych, głównie dotyczących właśnie opodatkowania budowli. Sygnałów, że przepisy regulujące podatek od nieruchomości wzbudzają wiele wątpliwości, było bardzo dużo.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?