NSA rozstrzygnął o należytej staranności w podatku u źródła

Dla dokonywanych w trakcie roku podatkowego wypłat dla nierezydenta nieprzekraczających 2 mln zł płatnik nie musi szczegółowo weryfikować przesłanek dotyczących odbiorcy należności.

Publikacja: 17.07.2023 02:00

NSA rozstrzygnął o należytej staranności w podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca zapewnił polskim podmiotom działającym w charakterze płatników zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) nieprzeciętną karuzelę wrażeń i wątpliwości w związku z nowelizacją przepisów, które zasadniczo miały wejść w życie 1 stycznia 2019 r. (ale – jak pokazała rzeczywistość – na ich faktyczne obowiązywanie – i to w zmienionym kształcie – przyszło nam poczekać do 2022 r.). Jakkolwiek wskazówki interpretacyjne stworzone przez Ministerstwo Finansów w stosunku do tych przepisów zostały przedstawione w projekcie objaśnień z 19 czerwca 2019 r., to praktyka pokazuje, że nieprecyzyjna konstrukcja przepisów i konieczność stosowania ich wykładni celowościowej mogą prowadzić do sporów, mających swój finał dopiero przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W ten sposób zakończył się m.in. spór o zakres należytej staranności, jakiej płatnik powinien dochować, dokonując wypłat podlegających opodatkowaniu u źródła w stosunku do kwot przekraczających oraz nieprzekraczających 2 mln złotych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży