Odpis 1,5 proc. podatku dla rolników zostaje w Sejmie

Sejm nie odrzucił projektu, który ma umożliwić wspieranie związków zawodowych rolników indywidualnych 1,5 proc. podatku rolnego. Po pierwszym czytaniu został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Publikacja: 24.05.2023 20:49

Odpis 1,5 proc. podatku dla rolników zostaje w Sejmie

Foto: AdobeStock

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji przepisów o podatku rolnym oraz o związkach zawodowych rolników indywidualnych. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu, który trafi teraz do dalszych prac w sejmowych komisjach do spraw finansów i rolnictwa.

Nowelizacja zakłada umożliwienie finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego przez jego podatników na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.

Obecne przepisy nie przewidują takiej możliwości. Jeśli projekt zostanie uchwalony przez Sejm fiskus ma przekazywać zadeklarowaną przez podatnika kwotę nieprzekraczającej 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz związku zawodowego rolników indywidualnych. O wsparcie będą mogły się ubiega tylko organizacje spełniające określone warunki, wpisane na specjalną listę. 

Czytaj więcej

Rolnikom ma się poprawić, tańsze paliwo i świadczenie za bankructwo kupca

Z uzasadnienia projektu wynika, że nowelizacja odbije się negatywnie na budżetach gmin, bo zmniejszy ich dochody z podatku rolnego. W 2021 r. dochody z tego tytuły wyniosły ponad 1,6 mln zł, czyli w tym przypadku projektowany odpis uszczupliłby budżety samorządów o ok. 24 mln zł. Projektodawca zastrzega jednak, że ze względu na ograniczenie uprawnienia do przekazania 1,5 proc. tylko do osób fizycznych szacowana odpisu podatku rolnego na rzecz związków rolników indywidualnych, może być mniejsza. 

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 stycznia 2024 r. Z uwagi na to konieczne było wprowadzenie przepisów przejściowych. Zaproponowano więc, aby w 2024 r. wniosek o umieszczenie na liście związków mógł być składany do 20 stycznia. 

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"