Naliczenie odsetek w postępowaniu podatkowym: wyjątek stał się regułą

Podatnicy nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji finansowych przedłużania się postępowań ponad określone w przepisach terminy, o ile nie przyczynili się do ich przewlekłości – uważają eksperci Dariusz Malinowski, Łukasz Kupiec.

Aktualizacja: 09.03.2016 07:21 Publikacja: 09.03.2016 06:35

Foto: 123RF

Zgodnie z zawartą w ordynacji podatkowej zasadą, odsetek za zwłokę od zaległości w opłacaniu podatków nie nalicza się za okresy postępowań mających na celu określenie tych zaległości, przedłużających się ponad określone w przepisach terminy.

Ordynacja podatkowa daje bowiem organom podatkowym określony czas na przeprowadzenie postępowania, w wyniku którego określona zostaje wysokość zaległości podatkowej, od której z kolei naliczane są odsetki za zwłokę. Jeżeli postępowanie przedłuża się ponad te terminy, ordynacja podatkowa przewiduje wyłączenie naliczania odsetek.

W praktyce terminy te, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych postępowań podatkowych, notorycznie nie są przez organy dotrzymywane. Następuje to z różnych przyczyn, wśród których jedną z najistotniejszych jest to, że rozstrzygnięcie bardziej złożonej sprawy podatkowej wymaga zwykle zebrania i analizy dużej ilości informacji i materiałów, a niekiedy także prowadzenia czasochłonnego postępowania dowodowego, do którego wnikliwego przeprowadzenia we współdziałaniu z podatnikiem zobowiązane są organy.

Przyczyny niezależne, czyli jakie

Niezależnie jednak od przyczyn przedłużania się postępowań, zgodnie z regułą zawartą w przepisach ordynacji podatkowej podatnik nie powinien być obciążany odsetkami za zwłokę naliczanymi za okresy przedłużonego postępowania, za którego sprawne i terminowe przeprowadzenie odpowiedzialność spoczywa z zasady na organach podatkowych.Ta z pozoru prosta i intuicyjna zasada w praktyce doznaje jednak bardzo istotnych ograniczeń w jej stosowaniu. Ordynacja podatkowa przewiduje bowiem od niej wyjątek. Przepisów wyłączających naliczanie odsetek za okres postępowań niezakańczanych w terminie nie stosuje się, jeżeli do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczyniła się strona postępowania lub jeżeli opóźnienie powstało z przyczyn niezależnych od organu.

Niestety, sposób, w jaki w praktyce funkcjonowania organów podatkowych oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych interpretowany jest powyższy wyjątek, powoduje, że staje się on w istocie regułą, a do rzadkości należą sytuacje, w których organy podatkowe akceptują brak zapłaty przez podatnika odsetek za zwłokę za okres postępowania niezakończonego w terminie.

W większości sytuacji, w których postępowanie nie zostaje zakończone w ustawowym terminie, organy mogą powołać się bowiem na regulację o przyczynach niezależnych od organu – uzasadniając fakt opóźnienia w wydaniu decyzji „złożonym charakterem postępowania", „zawiłością sprawy" czy „koniecznością przeprowadzenia szeregu czynności dowodowych" lub „poddania analizie znacznej ilości informacji i dokumentów".

Taką wykładnię opisanej regulacji akceptują niestety sądy administracyjne. W wyrokach dotyczących skarg podatników na naliczenie odsetek za zwłokę za cały okres przewlekłego postępowania w sprawie sądy stwierdzają, że wypełnianie przez organ swoich obowiązków procesowych nie może być traktowane jako opóźnienie w wydaniu decyzji z przyczyn zależnych od organu, a jeżeli czynności organu w postępowaniu zajmowały odpowiednią ilość czasu i uzasadnione były z uwagi na zawiłość sprawy oraz ze względu na konieczność respektowania uprawnień stron postępowania, to należy uznać, iż przedłużenie postępowania nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu.

Powyższe tezy wyrażane w orzecznictwie sądowym na gruncie aktualnie obowiązującego stanu prawnego trudno kwestionować. Problem jednak w tym, że w przypadku praktycznie każdego sporu podatkowego dotyczącego nieoczywistego problemu, wydłużenie terminu postępowania ponad ustawowy limit można uzasadnić zawiłością sprawy lub koniecznością respektowania uprawnień procesowych podatników – a więc przyczynami, zgodnie z orzecznictwem, niezależnymi od organów.

Treść wyjątku przewidzianego w przepisie oraz sposób jego wykładni powodują więc, że zasada nienaliczania odsetek za okresy przedłużających się postępowań jest w praktyce pozbawiona znaczenia. Do rangi zasady urasta natomiast wyjątek, zgodnie z którym podatnicy płacą odsetki za cały okres postępowań niezakańczanych w terminie – ponieważ przedłużają się one najczęściej z przyczyn uznawanych za niezależne od organów.

Fikcyjne terminy

Co więcej, fikcją stają się również wyznaczone organom w przepisach terminy załatwiania spraw – skoro w przypadku niezałatwienia sprawy w ustawowym terminie, podatnik i tak (o ile nie dokona zapłaty kwoty spornego zobowiązania przed zakończeniem sprawy lub nie złoży zabezpieczenia jego spłaty) zapłaci odsetki za cały okres postępowania.

W praktyce normą są więc sytuacje, w których postępowania w sprawach określenia zaległości podatkowych trwają kilka lat, a winy za tak długi okres prowadzenia postępowania nie można przypisać jednoznacznie ani podatnikowi, ani organowi podatkowemu. W takich sytuacjach organy i sądy administracyjne stosują przepis o przyczynach niezależnych od organu, co prowadzi do nałożenia na podatnika obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych za cały okres postępowania, nawet wtedy gdy podatnik w żaden sposób nie przyczynił się do przedłużenia tego postępowania.

W ten sposób regulacja, która miała w zamierzeniu chronić podatnika przed naliczaniem odsetek za zwłokę za okresy przedłużających się postępowań przed organami podatkowymi staje się w praktyce zasadą martwą. Szeroka interpretacja pojęcia przyczyn niezależnych od organów pozwala bowiem na wyłączenie stosowania zasady odpowiedzialności organów za przebieg i terminowość postępowań podatkowych.

W oczekiwaniu na Trybunał

Biorąc powyższe pod uwagę można mieć uzasadnione wątpliwości, czy regulacja ta, z uwzględnieniem praktyki jej stosowania, wypełnia postawione jej przez ustawodawcę cele i czy taka sytuacja jest akceptowalna w świetle konstytucyjnej zasady państwa prawa.

Dopóki jednak Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się na temat zgodności opisanego problemu z ustawą zasadniczą, aby powyższa regulacja zaczęła spełniać swój cel, należałoby rozważyć usunięcie z przepisu wyjątku dotyczącego przyczyn niezależnych od organów, a także jednoznaczne wskazanie, że w przypadku przekroczenia przez organ ustawowego terminu załatwienia sprawy podatkowej podatnik płaci odsetki za zwłokę za okres przedłużenia postępowania tylko w sytuacji, w której ze swojej winy przyczynił się do tego przedłużenia.

Skoro bowiem to na organach podatkowych ciąży obowiązek prowadzenia postępowań podatkowych, w tym takiego ich zorganizowania, aby postępowania te były kończone w wyznaczonych przez ustawodawcę terminach – określonych przecież nie tylko dla formalności w przepisach prawa – to należy konsekwentnie uznać, iż podatnicy nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji finansowych przedłużania się postępowań ponad te terminy, o ile nie przyczynili się do ich przewlekłości.

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

Łukasz Kupiec, KPMG

Zgodnie z zawartą w ordynacji podatkowej zasadą, odsetek za zwłokę od zaległości w opłacaniu podatków nie nalicza się za okresy postępowań mających na celu określenie tych zaległości, przedłużających się ponad określone w przepisach terminy.

Ordynacja podatkowa daje bowiem organom podatkowym określony czas na przeprowadzenie postępowania, w wyniku którego określona zostaje wysokość zaległości podatkowej, od której z kolei naliczane są odsetki za zwłokę. Jeżeli postępowanie przedłuża się ponad te terminy, ordynacja podatkowa przewiduje wyłączenie naliczania odsetek.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił