Zła wiadomość dla ryczałtowców. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał niedawno, że gdy usługa, dla której przewidziano niższą stawkę, ma charakter pomocniczy, to należy stosować tylko jedną – jak dla działalności zasadniczej.
Obiady dla uczniów...
Sprawa dotyczyła podatnika, który od dziesięciu lat prowadzi prywatną dwujęzyczną szkołę podstawową. Przedsiębiorca wyjaśnił, że od 1 stycznia 2022 r. zmienił formę opodatkowania i przeszedł z liniowego PIT na 8,5-proc. ryczałt. W tym samym czasie jego szkoła zaczęła oferować uczniom posiłki, tj. drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.
Czytaj więcej
Od rozliczenia za 2022 r. obowiązuje nowy termin dla zeznań PIT-28 i PIT-28S, składanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - przypomina Ministerstwo Finansów.
Z wniosku wynikało, że opłaty za wyżywienie są wpłacane na odrębny rachunek i ściśle ewidencjonowane. Ponadto pokrywają jedynie część kosztów, tj. zakupu produktów i półproduktów. Podatnik zapytał, czy ryczałtem będą objęte też wpłaty od rodziców za wyżywienie, a gdyby tak, to czy można do nich stosować inną, niższą stawkę ryczałtu. Sam był przekonany, że „pokrycie kosztów” w ogóle nie stanowi przychodu z działalności.
Fiskus tego nie potwierdził. Uznał, że środki od rodziców za wyżywienie są przychodem z działalności, ale który należy opodatkować ryczałtem. Co do stawki stwierdził, że podatnik do wszystkiego ma stosować 8,5 proc. przewidziane dla usług edukacji.