Zła wiadomość dla ryczałtowców. Chodzi o stawki podatku

Podatnik, który prowadzi szkołę prywatną i przeszedł na 8,5-proc. zryczałtowany PIT dla edukacji, nie może stosować w stołówce stawki 3 proc. dla gastronomii.

Publikacja: 13.01.2023 07:40

Zła wiadomość dla ryczałtowców. Chodzi o stawki podatku

Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Zła wiadomość dla ryczałtowców. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał niedawno, że gdy usługa, dla której przewidziano niższą stawkę, ma charakter pomocniczy, to należy stosować tylko jedną – jak dla działalności zasadniczej.

Obiady dla uczniów...

Sprawa dotyczyła podatnika, który od dziesięciu lat prowadzi prywatną dwujęzyczną szkołę podstawową. Przedsiębiorca wyjaśnił, że od 1 stycznia 2022 r. zmienił formę opodatkowania i przeszedł z liniowego PIT na 8,5-proc. ryczałt. W tym samym czasie jego szkoła zaczęła oferować uczniom posiłki, tj. drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.

Czytaj więcej

Rozliczasz się ryczałtem? Ważna zmiana od 2023 roku

Z wniosku wynikało, że opłaty za wyżywienie są wpłacane na odrębny rachunek i ściśle ewidencjonowane. Ponadto pokrywają jedynie część kosztów, tj. zakupu produktów i półproduktów. Podatnik zapytał, czy ryczałtem będą objęte też wpłaty od rodziców za wyżywienie, a gdyby tak, to czy można do nich stosować inną, niższą stawkę ryczałtu. Sam był przekonany, że „pokrycie kosztów” w ogóle nie stanowi przychodu z działalności.

Fiskus tego nie potwierdził. Uznał, że środki od rodziców za wyżywienie są przychodem z działalności, ale który należy opodatkować ryczałtem. Co do stawki stwierdził, że podatnik do wszystkiego ma stosować 8,5 proc. przewidziane dla usług edukacji.

Podatnik zaskarżył interpretację. Upierał się, że zwrot za wsad do kotła to nie zysk firmowy. Ale nawet jeśli, to jest to odrębny przychód z działalności gastronomicznej z 3-proc. ryczałtem.

Lubelski WSA przyznał jednak rację fiskusowi. Zauważył, że uznanie danej usługi za gastronomiczną dla celów odrębnego jej opodatkowania ryczałtem wymaga, aby przygotowanie lub sprzedaż posiłków była podstawowym świadczeniem podatnika. Nie może to być wyłącznie świadczenie pomocnicze, służące realizacji innego podstawowego (innej usługi).

Podpierając się orzecznictwem dotyczącym VAT w zakresie tzw. usług złożonych, kompleksowych, WSA podkreślił, że zapewnienie przez stołówkę szkolną zainteresowanym uczniom posiłków podnosi jakość usługi edukacyjnej. To usługa ściśle powiązana z usługami edukacyjnymi, czyli pomocnicza i opodatkowana jak zasadnicza.

W konsekwencji, zdaniem sądu, prowadzenie stołówki szkolnej mieści się w usługach edukacyjnych i podlega 8,5-proc. ryczałtowi.

Taka wykładnia budzi poważne wątpliwości Michała Wojtasa, doradcy podatkowego, wspólnika w kancelarii Wojtas i Zając.

– Ustawa o zryczałtowanym PIT przewiduje różne stawki dla różnych usług. Jeden podatnik może świadczyć usługi opodatkowane różnymi stawkami. Czasami trudno jednoznacznie je rozgraniczyć, co nie oznacza automatycznie, że teraz należy szukać, która z nich jest tą główną – uważa.

Zdaniem Michała Wojtasa sąd z niezrozumiałych przyczyn poparł fiskusa, który odrębnie opłacane wyżywienie wyłączył z definicji usług gastronomicznych, bo to nie działalność podstawowa.

...jak puszka Pandory

– Taka wykładnia prowadzi do niepotrzebnego otwarcia kolejnego frontu sporów podatników z fiskusem. Co gorsza, pogłębi problemy interpretacyjne w najistotniejszych kwestiach w zryczałtowanym PIT, tj. poprawnej kwalifikacji zakresów działalności do odpowiedniej stawki ryczałtu – obawia się ekspert.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Lu 388/22

Zła wiadomość dla ryczałtowców. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał niedawno, że gdy usługa, dla której przewidziano niższą stawkę, ma charakter pomocniczy, to należy stosować tylko jedną – jak dla działalności zasadniczej.

Obiady dla uczniów...

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie