Dokładnie rok temu „Rzeczpospolita” pisała, że rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów, czyli niezamieszkanych lokali. Czy wiadomo już, jak taki podatek ma wyglądać?

Obecnie skupiamy się na dwóch pomysłach. Pierwszy to podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który obejmowałby pakietowe zakupy mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Przy zakupie mieszkań od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8 proc. VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne. Z naszych analiz wynika, że nie narusza unijnych dyrektyw. Przy zakupach mieszkań na rynku wtórnym stawka podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie podwyższona.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Podatkowy świat staje na głowie

Drugi pomysł to zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi o przyznanie samorządom uprawnienia do uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości od lokali, które nie są zamieszkane na przykład przez przynajmniej trzy miesiące. Wstępnie przewiduje się, że wyższe opodatkowanie obejmie nadwyżki ponad określoną w przepisach łączną powierzchnię lokali niewykorzystywanych na cele mieszkaniowe, położonych na terenie danej gminy.

Przedsiębiorcy oraz wynajmujący prywatnie są bardzo rozgoryczeni wprowadzonym przez Polski Ład zakazem amortyzacji mieszkań i domów. Czy Ministerstwo Finansów planuje rozwiązania łagodzące ten zakaz?

Wpłynęły do nas takie postulaty, m.in. dotyczące odliczenia od dochodu wydatków na zakup mieszkań pod wynajem – na wzór ulgi obowiązującej do końca 2000 r.

Czytaj więcej

Minister Soboń zdradza, jak będą opodatkowane pustostany

Zdajemy sobie sprawę, że gdy w 2021 r. przyjmowano przepisy wprowadzające zakaz amortyzacji na rynku mieszkaniowym, panowała zupełnie inna sytuacja niż teraz. Zależy nam na tym, żeby utrzymać wysoką podaż mieszkań. Jednym z instrumentów, który rozważamy, są ulgi podatkowe.

A czy są szanse na przepis dopuszczający kontynuację amortyzacji mieszkań i domów przez tych, którzy rozpoczęli ją przed wprowadzeniem zakazu? Czyli zagwarantowanie praw nabytych?

Przyglądamy się tej sprawie. Przypominam, że zrezygnowaliśmy z paru rzeczy z Polskiego Ładu, które się w praktyce nie sprawdziły, np. z ulgi dla klasy średniej. Nie zamykamy się na zmiany również w tym obszarze.