Podczas rozpoczynającego się we wtorek kongresu przedstawiciele rządu, przedsiębiorców i eksperci będą dyskutować m.in. na temat skutków Polskiego Ładu oraz ewentualnych zmian przepisów.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że w ciągu jednego–dwóch tygodni MF przedstawi projekt zmian w ustawie o CIT, dotyczący podatku minimalnego. Z wypowiedzi wiceministra wynika, że resort zamierza odejść od kryterium rentowności 1 proc. w kierunku kryterium „płatności pasywnych”.

– Nie planujemy żadnej rewolucji, nie będziemy eksperymentować – zapowiedział Soboń.

Czytaj więcej

Rusza VI Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Według Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan, jesteśmy teraz w momencie przełomowym.

– Mamy nadzieje, że nie zostaną zaprzepaszczone wszystkie dobre zmiany, które pojawiły się po konsultacjach społecznych – powiedział.

Przewodniczący Rady Podatkowej Lewiatana Andrzej Nikończyk podkreślił, że celem kongresu jest dyskusja o lepszych rozwiązaniach na przyszłość.

Tomasz Michalik, partner w MDDP, zwrócił uwagę na konieczność włączenia przedsiębiorców do procesu legislacyjnego wtedy, kiedy on się rozpoczyna. Niezbędny jest m.in. realny proces konsultacji, odpowiednio długi okres vacatio legis i dobra komunikacja.