Ulgę dla klasy średniej trzeba nadal stosować

Nawet jeśli w drugiej połowie roku zniknie ulga dla klasy średniej, nie oznacza to, że podatnicy stracą prawo do niej za pierwsze półrocze. Dla płatników wiąże się z tym jednak konieczność rachunków według trzech systemów podatkowych.

Publikacja: 06.04.2022 17:15

Ulgę dla klasy średniej trzeba nadal stosować

Foto: Adobe Stock

Tzw. ulga dla klasy średniej to jedna z kluczowych zmian wprowadzonych do przepisów ustawy o PIT w ramach Polskiego Ładu od stycznia 2022 r. Jej celem miało być złagodzenie negatywnych skutków finansowych wynikających z likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Z ulgi dla klasy średniej korzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, których dochody z działalności podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Pozostałe grupy podatników, np. emeryci, osoby uzyskujące przychody z działalności wykonywanej osobiście (w tym zleceniobiorcy) czy osoby uzyskujące przychody z praw majątkowych, nie mogą skorzystać z tej preferencji. Poza tym ulga dotyczy wyłącznie osób osiągających przychody roczne w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?