Czy będą podatkowe ulgi dla pomagających Ukrainie

Większy odpis na darowizny, zwolnienie z VAT, rozliczanie kosztów: fiskus powinien ułatwić wsparcie.

Aktualizacja: 02.03.2022 10:11 Publikacja: 01.03.2022 19:04

Konwój z pomocą humanitarną

Konwój z pomocą humanitarną

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polscy przedsiębiorcy rzucili się na pomoc ofiarom agresji na Ukrainę. I apelują o ułatwiające wsparcie rozwiązania podatkowe. Precedens już jest – tarcze antykryzysowe wprowadzone w czasie pandemii.

– To, co mamy w obecnych przepisach podatkowych, to o wiele za mało. Potrzebne są specjalne regulacje ułatwiające pomoc dla ofiar wojny – mówi prof. Adam Mariański, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.

Jaka to pomoc?

– Firmy przekazują wsparcie finansowe i rzeczowe, zapewniają transport, noclegi, pomagają w opiece nad dziećmi. Pojawiają się już też pierwsze pytania o kontekst podatkowy – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Limity i beneficjenci

Jak rozliczyć wsparcie dla ofiar wojny?

– Generalnie przedsiębiorcy mogą odliczyć darowizny od dochodu. Ale z ograniczeniami. Firmy płacące CIT odliczą darowizny do 10 proc. dochodu, a przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi, do 6 proc. Poza tym odpiszemy tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego z Unii Europejskiej oraz EOG. Nie odliczymy darowizn dla podmiotów ukraińskich – tłumaczy Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

Co można zrobić?

– Poszerzyć ulgę. Tak, aby wolno było odliczyć też darowizny na inne podmioty, które zajmują się pomocą dla ofiar wojny – mówi Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions. – Można to zrobić na wzór tarczy antykryzysowej, która wprowadziła preferencyjne zasady rozliczania darowizn na walkę z koronawirusem. Dzięki temu wolno odliczać pomoc dla szpitali, ośrodków wsparcia, domów dla matek z dziećmi czy noclegowni.

– Ustawodawca powinien też zwiększyć limity ulgi – mówi Patrycja Goździowska. Przypomina, że na początku epidemii było to nawet 200 proc. darowizny. Dodaje, że odliczenie powinno przysługiwać już przy obliczaniu zaliczek na PIT/CIT.

– Przedsiębiorcom potrzebne jest też zwolnienie z VAT na przekazywane w darowiźnie rzeczy. Z zachowaniem prawa do odliczenia przy ich zakupie lub wytworzeniu – mówi Adam Mariański.

Co zrobić, jeśli świadczenia firmy nie są darowizną albo nie są spełnione warunki ulgi? Czy wydatki wolno rozliczyć w kosztach PIT/CIT?

– Jeśli pomoc, np. transport czy noclegi, jest skierowana do ukraińskich pracowników albo ich rodzin, nie powinno być problemów z rozliczeniem. Jeśli jednak do osób spoza firmy, trudno w obecnych przepisach znaleźć uzasadnienie do zaliczenia takich wydatków do podatkowych kosztów – mówi Patrycja Goździowska.

Czytaj więcej

Siła wyższa - skutki wojny dla kontrahentów

Społeczna odpowiedzialność

Zdaniem Wojciecha Jasińskiego przedsiębiorcy mogą spróbować podciągnąć swoje działania pod społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). Wtedy wydatki na filantropię są podatkowym kosztem.

– Przydałaby się jednak interpretacja ogólna ministra finansów, potwierdzająca, że działania wspierające ofiary wojny wpisują się w strategię CSR – podkreśla Wojciech Jasiński.

– Potrzebne są też specjalne rozwiązania dla firm, które poniosły straty wskutek zerwania kontraktów, przerwania łańcucha dostaw czy niewypłacalności ukraińskich kontrahentów. Przydałoby się objęcie Ukraińców tzw. ulgą na powrót – wymienia Adam Mariański.

Wojciech Jasiński przypomina jeszcze inne rozwiązania z tarczy antykryzysowej.

– Jest coraz większe zapotrzebowanie na bandaże, apteczki, temblaki, koce termiczne. Można wprowadzić jednorazowy odpis amortyzacyjny dla firm, które zainwestują w maszyny do produkcji takich rzeczy. Warto też zwiększyć zwolnienie z podatku od darowizn dla poszkodowanych wojną. A także limit zwolnienia dla zapomóg wypłacanych ukraińskim pracownikom – mówi Wojciech Jasiński.

Eksperci podkreślają, że w tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsze jest, aby pomoc sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba. Aspekty podatkowe są drugoplanowe, ważne jednak, aby problemy z rozliczeniem nie utrudniały firmom wsparcia. Dlatego potrzebne jest szybkie działanie Ministerstwa Finansów.

Odliczenie w zeznaniu PIT

Czy osoby, które zaangażowały się w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie, mogą skorzystać z podatkowej ulgi? Generalnie tak. Darowiznę, zarówno finansową, jak i rzeczową, można odliczyć od dochodu, w konsekwencji więc wpłynie też na obniżkę podatku. Jeśli przekażemy ją teraz, z odpisu skorzystamy w zeznaniu za 2022 r. Ale uwaga: ulga ma swój limit. Osoba fizyczna odliczy darowiznę tylko do wysokości 6 proc. dochodu. Poza tym warunkiem ulgi jest przekazanie wsparcia na rzecz organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego. Nie odpiszemy darowizny dla osób prywatnych. Musi się to odbyć za pośrednictwem organizacji, np. fundacji lub stowarzyszenia. Oczywiście wsparcie trzeba też udokumentować. W całości można odliczyć darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego. Trzeba ją przekazać kościelnej osobie prawnej, np. parafii albo Caritas diecezji. Wsparcie można także ofiarować w formie 1 proc. podatku już przy wypełnianiu zeznania za 2021 r. Podmiot, któremu dajemy część swojego PIT, musi mieć status organizacji pożytku publicznego.

Polscy przedsiębiorcy rzucili się na pomoc ofiarom agresji na Ukrainę. I apelują o ułatwiające wsparcie rozwiązania podatkowe. Precedens już jest – tarcze antykryzysowe wprowadzone w czasie pandemii.

– To, co mamy w obecnych przepisach podatkowych, to o wiele za mało. Potrzebne są specjalne regulacje ułatwiające pomoc dla ofiar wojny – mówi prof. Adam Mariański, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe