#RZECZoPRAWIE - Paweł Rochowicz: nie wiadomo, czy podatek od handlu detalicznego się ostanie

Podatku od handlu detalicznego powinno się obawiać około 200 sklepów w całym kraju. Ale nie wiadomo, że on się w ogóle ostanie - mówił Paweł Rochowicz, dziennikarz Rzeczpospolitej w programie Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE.

Aktualizacja: 07.07.2016 17:06 Publikacja: 07.07.2016 16:37

Paweł Rochowicz

Paweł Rochowicz

Foto: ROL

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o podatku od handlu detalicznego. Jakie sklepy mają się go obawiać?

Paweł Rochowicz, dziennikarz Rzeczpospolitej:

Przede wszystkim te największe, notujące obroty w wysokości 17 mln zł . W praktyce to będzie ok. 200 podmiotów w skali kraju. A więc z z dużej chmury - mały deszcz. Podstawą opodatkowania ma być kwota obrotu zaewidencjonowana na kasach fiskalnych.

Czy jest szansa, że ten podatek mógłby przynieść budżetowi 100 mln zł miesięcznie, jak szacuje ministerstwo finansów? Tak. Problem w tym, czy ten podatek w ogóle się ostanie, bo budzi wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej. Zwracało na to uwagę Ministerstwo Spraw Zagranicznych podczas konsultacji projektu ustawy. Kilka organizacji już chce zaskarżyć ustawę. Jest to podatek od obrotu, a co do zasady takie podatki nie powinny być nakładane, bo jeden taki już jest – podatek od towarów i usług (VAT). Jest też inna kwestia: dlaczego nowy podatek ma płacić tylko kilkaset największych przedsiębiorców, a mali już nie. A więc pada zarzut dyskryminacji. Te wątpliwości będzie musiał rozpatrzyć Trybunał Sprawiedliwości UE.

Niektóre kraje, np. Austria czy Włochy, mają podobny podatek , który ostał się w tych krajach mimo zaskarżenia do TSUE. Okazało się, że konstrukcja podatku obrotowego w tych krajach nie narusza dyrektyw unijnych. Ale już Dania nie utrzymała swojego podatku obrotowego, bo był zbyt podobny do VAT. Możemy mieć problemy takie, jak Węgrzy, którym Komisja Europejska postawiła zarzut dyskryminacji przedsiębiorców. Węgrzy zaraz tylnymi drzwiami wprowadziły inny, podobny podatek, jeszcze nie nakazano im wycofania się z niego.

U nas nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września, a pierwszą deklarację podatkową duże sieci będą musiały złożyć do 25 października 2016.

Paweł Rochowicz w #RZECZoPRAWIE:

Sejm uchwalił wczoraj ustawę o podatku od handlu detalicznego. Jakie sklepy mają się go obawiać?

Paweł Rochowicz, dziennikarz Rzeczpospolitej:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił