Minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wytyczne dla prokuratorów dotyczące nowej organizacji prokuratury i sposobów ws. walki z wyłudzeniami VAT, ale przecież prokuratura nie od wczoraj walczy z tego rodzaju przestępstwami. Czy prokuratorom udało się już uzyskać wyrok skazujący dla przestępców?

- Prokuratura od lat prowadzi sprawy dotyczące uszczupleń w VAT. De facto od marca 2016 r. gdy w Prokuraturze Krajowej powstał departament ds. przestępczości gospodarczej. Także na szczeblu prokuratur regionalnych powstały wydziały nie tylko gospodarcze, ale także finansowo-skarbowe, które zajmują się przestępczością vatowską. Również na szczeblu prokuratur okręgowych powstały wydziały gospodarcze, co wcześniej nie było wcale zasadą - mówił Tomasz Piekarski w programie Mateusza Rzemka.

Minister Ziobro wyliczył, że na stole leży obecnie 250 mld zł do odzyskania od przestępców.  Żeby zrealizować ten cel prokuratura ma współpracować z CBŚ, CBA, skarbówką, generalnym inspektorem finansowym.

- To ogromne wyzwanie dla prokuratorów, wielu zostało przesuniętych z wydziałów kryminalnych do wydziałów przestępczości gospodarczej. Czy to nie spowoduje, że w innych obszarach przestępcy będą się mogli poruszać swobodniej, bo zabraknie prokuratorów, którzy mogliby ich ścigać? - zapytał Mateusz Rzemek.

W ocenie Tomasza Piekarskiego nie ma takiej obawy.

- Prokuratura zajmuje się wszystkimi przestępstwami. Od 1 sierpnia 2016 r. w Prokuraturze Krajowej i na szczeblu prokuratur regionalnych została wprowadzona koordynacja spraw. Część postępowań prowadzonych przez prokuratury rejonowe zostało przeniesionych do prokuratur okręgowych i regionalnych. Z pewnością wzrosła ranga postępowań ws. przestępczości gospodarczej, vatowskiej. Zajmują się nimi bardziej wyspecjalizowani, przeszkoleni prokuratorzy - wyjaśnił gość #RZECZoPRAWIE.

Jego zdaniem uczciwi przedsiębiorcy nie mają się czego obawiać.

- Najważniejsza dla odpowiedzialności karnej jest kwestia zamiaru i świadomości. Więc ktoś, kto się pomylił przy wystawianiu faktur nie musi ponosić odpowiedzialności. To organy procesowe będą miały obowiązek wykazywać, udowadniać oszukańczy zamiar - mówił.

Dodał, że dla przedsiębiorcy, który obawia się nieświadomego wciągnięcia w przestępczy proceder przez nieuczciwego kontrahenta najważniejsza powinna być  weryfikacja i kontrahenta i towaru, który on oferuje.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Jeśli oferuje towar zdecydowanie tańszy niż taki sam na rynku, to powinno dawać do myślenia. Są też branże, które sprzyjają popełnianiu przestępstw podatkowych. Chodzi o towary stosunkowo drogie i atrakcyjne na rynku na rynku np. elektronika, paliwa, materiały budowlane. Jeśli ktoś planuje takie zakupy, powinien być wyjątkowo ostrożny - powiedział prokurator.

Według niego sprawcami wykrytych przestępstw vatowskich w większości są Polacy, choć zdarzają się także obcokrajowcy. - Interesują nas organizatorzy i ci, którzy wyciągają z tego procederu największe korzyści - powiedział Piekarski.

Co stało się z pieniędzmi z oszustw w VAT, czy zostały w kraju, czy wypłynęły za granicę? I czy uda się je odzyskać? - pytał Mateusz Rzemek.

- Są i w Polsce i za granicą. Pamiętajmy, że w przepisach karnych wprowadzono instytucję konfiskaty rozszerzonej, która pozwala przejąć korzyści pochodzące z przestępczej działalności. W wytycznych min. Ziobry znalazły się zapisy, żeby od początku postępowania zlecać służbom: policji, ABW, CBA działania mające na celu ustalenie składników majątku. Ponieważ są to zazwyczaj konkretne kwoty korzyści majątkowych z wyłudzeń czy karuzel vatowskich. Są też narzędzia, żeby ustalić i w ramach współpracy międzynarodowej zablokować składniki majątku znajdujące się poza granicami kraju. Coraz częściej powoływane są wspólne zespoły śledcze tzw. JIT [(Joint Investigation Team- przypis red.], które wspólnie prowadzą sprawy wyłudzeń VAT - mówił Tomasz Piekarski.

Poinformował, że do tej pory zapadły wyroki w sprawach dotyczących 2 mld zł uszczupleń podatkowych,  2100 podejrzanym postawiono zarzuty w sprawach dotyczących wyłudzeń ponad 13 mld zł, od marca 2016 r. skutecznie zabezpieczono ponad 755 mln zł.

Tomasz Piekarski w #RZECZoPRAWIE: