Po latach sporów fiskus przyznaje rację podatnikom i pozwala odliczyć koszty wyposażenia mieszkania. W najnowszej interpretacji potwierdza, że są to wydatki na cele mieszkaniowe. Co ważne, podatnicy, którzy w poprzednich latach nie skorzystali z ulgi, mogą teraz skorygować zeznania za te lata i otrzymać zwrot.

Taką odpowiedź dostał podatnik, który sprzedał mieszkanie w 2017 r., przed upływem pięciu lat od nabycia. W zeznaniu PIT-39 za 2017 r. wykazał wydatki na remont domu jako stanowiące realizację własnego celu mieszkaniowego. Dzięki temu część przychodów ze sprzedaży mieszkania została zwolniona z podatku na podstawie ulgi mieszkaniowej.

Podatnik nie wykazał jednak w PIT-39 wydatków na zakup i montaż wyposażenia domu, w tym m.in: piekarnika w zabudowie, okapu kuchennego, zmywarki w zabudowie, lodówki w zabudowie, szafki stanowiącej element mocowania umywalki, mebli w zabudowie kuchennej trwale przymocowanych do ściany. Uzasadniał, że stanowią one zakończenie instalacji gazowej lub elektrycznej. Również te wydatki sfinansował z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania. Wystąpił do fiskusa z pytaniem, czy może odliczyć je teraz, na podstawie interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. (nr DD2.8202.4.2020).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się. Przypomniał, że dochód ze sprzedaży nieruchomości jest wolny od podatku po upływie pięciu lat od nabycia. Przed upływem tego okresu sprzedający może skorzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. pkt 131, jeśli przeznaczy przychód na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z interpretacją ogólną, zalicza się do nich także wydatki na zakup kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, okapów kuchennych. Mogą one być traktowane jako wydatki budowlane, remontowe lub wykończeniowe, gdyż stanowią zakończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej.

„Wnioskodawcy przysługuje prawo złożenia korekty zeznania podatkowego dotyczącego odpłatnego zbycia nieruchomości w 2017 r." – stwierdził dyrektor KIS.

Dodał, że ewentualny zwrot powstałej w wyniku korekty nadpłaty należy do właściwego organu podatkowego.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.1284.2021.1.MK

Czytaj więcej

MF: ulga mieszkaniowa obejmuje zakup sprzętów AGD i mebli