Wydatki na kurs pilotażu nie są podatkowym kosztem

Przedsiębiorca nie ma prawa rozliczyć w swoim rachunku podatkowym wydatków na kurs pilotażu w sytuacji, gdy jego działalność polega na doradztwie biznesowym i prawnym, a pilotowanie samolotu miałoby na celu sprawniejsze dotarcie do kontrahentów.

Publikacja: 19.12.2021 07:43

Wydatki na kurs pilotażu nie są podatkowym kosztem

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2021 r. (II FSK 387/19.

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą świadcząc na zasadzie stałej współpracy usługi doradztwa zarządzania na rzecz spółki, która w różnych krajach Europy Wschodniej posiada jednostki zależne. Wiąże się to z koniecznością wyjazdów za granicę do podmiotów zależnych. Sieć połączeń komunikacyjnych z tymi krajami jest ograniczona, a podróże rejsowe z uwagi na towarzyszące im formalności są długotrwałe. Aby uniezależnić się od połączeń rozkładowych, móc realizować odpowiednio szybko i terminowo zagraniczne spotkania biznesowe oraz pozyskiwać nowych klientów, podatnik zamierza uzyskać licencję pilota. Podatnik zadał pytanie, czy wydatki poczynione na uzyskanie licencji pilota w celach komunikacyjnych do szeroko rozumianych przedstawicieli klienta i potencjalnie przyszłych klientów, może stanowić koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT. Organ podatkowy uznał, że taki wydatek nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jest ponoszony w celu powstania lub zwiększenia przychodu czy też zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu, jakim jest ta działalność gospodarcza. Wydatki na kurs licencji pilota mają charakter osobisty i nie spełniają kryterium celowości. WSA w Warszawie (III SA/Wa 244/18) podzielił stanowisko organu i oddalił skargę. Sąd stwierdził, że wydatek podatnika na kurs pilotażu nie ma nawet potencjalnego wpływu na to, jakie przychody uzyskuje on z prowadzonej działalności. Podatnik wniósł skargę kasacyjną do NSA, który również nie zgodził się z argumentacją podatnika i oddalił jego skargę kasacyjną. Zdaniem NSA nie ma namacalnego, logicznego związku pomiędzy tym, że podatnik uzyskuje licencję pilota a przychodami z jego działalności doradczej. NSA zauważył, że wyjaśnienia podatnika w kontekście użytkowania tego samolotu są bardzo lakoniczne i „niekonkretne", a związek wydatku z przychodem, z punktu widzenia prawa podatkowego, musi być bardziej racjonalny i wymierny.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży