Mamy ważne informacje dla przedsiębiorców, którzy chcą rozliczyć drogą elektroniczną podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT dostępne są deklaracje PIT-36 oraz PIT-28, w których można rozliczać dochody spoza działalności gospodarczej, np. z najmu prywatnego. Użytkownicy Twojego e-PIT mogą też skorzystać z deklaracji PIT-37 (do rozliczenia dochodów z np. pracy) i PIT-38 (np. dochody ze sprzedaży akcji giełdowych).

W usłudze Twój e-PIT nie są natomiast dostępne deklaracje dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-36 (działalność opodatkowana według skali podatkowej 17 i 32 proc.) i PIT-36L (stawka liniowa 19 proc.).

Czytaj także:

Twój e-PIT za 2020 rok nie dla przedsiębiorców

– Przedsiębiorcy mogą składać PIT-36 i PIT-36L w systemie e-Deklaracje. Skorzystają wówczas z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku w terminie do 45 dni. Urzędy skarbowe będą rozpatrywać deklaracje składane przez przedsiębiorców w pierwszej kolejności – informuje rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Wszyscy podatnicy, w tym przedsiębiorcy, mają czas na rozliczenie PIT do piątku 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów nie planuje przedłużenia terminu składania zeznań podatkowych za 2020 r.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z powodu pandemii termin rozliczenia PIT za 2019 r. został przesunięty o miesiąc – do końca czerwca.

– Usługa Twój e-PIT zbiera bardzo korzystne recenzje, dlatego szkoda, że nie obejmuje też zeznań PIT-36L i PIT-36 w zakresie dochodów z działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców czekało na to zapowiadane przez resort finansów rozwiązanie. Jego brak oraz trwająca pandemia może wpłynąć na powstawanie opóźnień w rozliczeniach podatników. Warto, by w tej sytuacji Ministerstwo Finansów rozważyło jednak możliwość wydłużenia, np. o miesiąc, terminu składania zeznań za 2020 r., podobnie jak w poprzednim roku – mówi Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zeznań podatkowych również w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 21710.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

„Przedsiębiorcy, którzy w złożonym elektronicznie zeznaniu wykażą kwotę nadpłaconego podatku, będą obsługiwani w pierwszej kolejności" – poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Według niego elektroniczna wersja formularza PIT-36 za 2020 r. jest dostępna od 12 marca 2021 r., a PIT-36L za 2020 r. – od 23 marca 2021 r. Opóźnienie w ich udostępnieniu było spowodowane kwestiami technicznymi.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 77 ordynacji podatkowej, co do zasady nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia deklaracji. Jeśli jednak podatnik złoży zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, będzie krócej czekał na zwrot – 45 dni.

Według MF osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć się drogą elektroniczną na kilka sposobów: przy użyciu formularzy interaktywnych, przy użyciu aplikacji e-Deklaracje Desktop wspierającej korzystanie z formularzy interaktywnych (m.in. PIT-36 i PIT-36 L), przy użyciu innego oprogramowania stworzonego przez firmy zewnętrzne. Na stronach resortu finansów można znaleźć instrukcje niezbędne do obsługi formularzy interaktywnych i aplikacji e-Deklaracje Desktop.