Przychody z najmu można obniżyć o związane z nieruchomością koszty. Nie mogą jednak być to nakłady poczynione na zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika, np. wynajem innego mieszkania (numer interpretacji IPPB2/415- -915/12-2/JG).

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie. Zajęła się ona sprawą właściciela atrakcyjnego lokalu w stolicy. Podatnik chce go wynająć, bo na mieszkaniach w tej lokalizacji można nieźle zarobić. Sam zamierza się przeprowadzić w inne miejsce. W związku z tym przewiduje wydatki na wynajem innego, tańszego mieszkania. Czy może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu? Uważa, że tak, bo znalezienie dla siebie tańszego lokalu jest warunkiem wynajęcia mieszkania, które jest jego własnością, i uzyskiwania z niego dochodów. Gdyby nie mógł odliczyć tego wydatku, całe przedsięwzięcie straci sens ekonomiczny.

Fiskusa ten argument nie przekonał. W interpretacji podkreślono, że podatkowym kosztem mogą być tylko te wydatki, które zostały poczynione w związku przyczynowo-skutkowym z wynajmem. Nie można do nich zaliczyć wydatków osobistych, czyli takich, które ponosimy niezależnie od tego, czy uzyskujemy przychody z najmu czy też nie. Ich przykładem są nakłady na zapewnienie sobie odpowiednich warunków mieszkaniowych (w tej sytuacji na wynajęcie lokalu). Nie mogą one być kosztem podatkowym.