Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o PIT. Zgodnie z jej przepisami prawo do rozliczenia przez płatnika ma osoba, która przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży płatnikowi oświadczenia na druku PIT-12. Określenie, iż musi to być „przed 10 stycznia”, oznacza, że ostateczny termin upływa 9 stycznia. Formularze złożone później nie będą w ogóle rozpatrywane. Firma, która otrzyma od pracownika PIT-12, ma obowiązek rozliczyć za niego roczny podatek na formularzu PIT-40, który trafia do urzędu skarbowego do końca lutego. Pracownik nie musi już nic robić.
Według danych Ministerstwa Finansów prawie 500 tys. osób miało rozliczony PIT za 2007 r. przez zakład pracy.
[srodtytul]Sprawdź, czy możesz skorzystać[/srodtytul]
Zainteresowani muszą pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim w PIT-12 podatnik oświadcza, że nie miał w 2008 r. innych dochodów niż te uzyskane od płatnika. Oznacza to, że prawo do rozliczenia przez płatnika mają osoby, które pracowały przez cały rok w jednej firmie. Jeśli ktoś miał kilku pracodawców lub zmieniał pracę w ciągu roku, musi się rozliczyć sam, składając do urzędu skarbowego PIT-37 do końca kwietnia.
Wyjątkiem są dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz inne opodatkowane ryczałtem lub kartą podatkową czy też dochody kapitałowe, które i tak rozliczane są odrębnie. Jeśli więc ktoś np. zarabia na giełdzie lub płaci ryczałt, bo wynajmuje mieszkanie, nie jest to przeszkodą, by za pracę w biurze czy urzędzie rozliczył go płatnik.