Rodzice będą mogli odliczyć ulgę na dzieci na podobnych zasadach jak w poprzednim roku. [b]Kwota za 2008 r. wynosi 1173,70 zł za każde dziecko.[/b] Odejmuje się ją od podatku, dzięki czemu wiele osób może znacznie zmniejszyć swoje zobowiązanie wobec fiskusa.
Tak jak dotychczas, odliczenie będzie dotyczyło dzieci niepełnoletnich, studentów do 25. roku życia oraz bez względu na wiek dzieci, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W rozliczeniu za 2008 r. zwiększy się natomiast liczba dzieci, które bez względu na wiek będą objęte tą preferencją. Prawo do niej zyskają bowiem rodzice, których dzieci pobierają dodatek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną.
Ulgę uwzględnią też rodzice, których dzieci uczą się nie tylko w Polsce, ale też na zagranicznych uczelniach, do ukończenia przez nie 25. roku życia. Dotychczas jeśli dziecko studiowało np. w Belgii czy Holandii, rodzice tracili prawo do odliczenia.
Kto skorzysta z preferencji? Tak jak dotychczas, prawo do ulgi przysługuje osobom, które w danym roku podatkowym wychowywały własne lub przysposobione dzieci. Dopiero w rozliczeniu za 2009 r., kiedy to będą obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o PIT, do rodziców biologicznych i adopcyjnych dołączą opiekunowie prawni i rodzice zastępczy. Na razie muszą jednak poczekać na te uprawnienia.
Poza tym prawo do ulgi mają tylko osoby, które płacą podatek według skali progresywnej. Nie odliczą jej więc osoby rozliczające się według liniowej 19-procentowej stawki PIT ani opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.