[b]Potwierdził to w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-196/08-2/MO)[/b].
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, której syn obchodził w kwietniu 2008 r. 25. urodziny, a w październiku obronił pracę magisterską. Kobieta jest samotną matką. Syn przez cały rok był na jej utrzymaniu i nie miał żadnych własnych dochodów. Zapytała, czy za ubiegły rok przysługuje jej pełna ulga wynosząca 1173,70 zł. Dodatkowo chciałaby wiedzieć, czy może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla osób wychowujących samotnie dzieci. Jej zdaniem ma prawo do obydwu preferencji, mimo że jej syn w trakcie roku ukończył 25 lat.
Dyrektor IS zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się m.in. jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeśli jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy definicja samotnych rodziców obejmuje osoby wychowujące dzieci małoletnie; dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach wyższych. Dorosłe pociechy nie mogły jednak w roku podatkowym uzyskać dochodów przekraczających 3091 zł. Wyjątkiem jest tu renta rodzinna. Przysługująca im preferencja polega na tym, że podatek odlicza się w podwójnej wysokości od połowy dochodów samotnego rodzica.
Jak czytamy w interpretacji, przepisy ustawy o PIT nie uzależniają prawa do opodatkowania w charakterze samotnego rodzica od tego, czy w trakcie roku podatkowego dziecko ukończyło 25 lat.