Odliczenie to nie jest limitowane. Jedyny limit to wysokość naszego dochodu. Obdarowanym musi być kościelna osoba prawna prowadząca taką działalność. Kościelnymi osobami prawnymi są m.in. parafie, zgromadzenia zakonne, klasztory i zakony oraz Caritas Polska. Do skorzystania z pełnego odliczenia, limitowanego tylko wysokością własnego dochodu uzyskanego w danym roku, muszą być jednak jednocześnie spełnione dwa warunki zapisane w ustawie o stosunku państwa do Kościoła rzymskokatolickiego oraz w innych ustawach o stosunku państwa do poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych. Otóż kościelna osoba prawna musi:
- dostarczyć darczyńcy pokwitowanie odbioru,
- w ciągu dwóch lat od dnia darowizny dostarczyć darczyńcy sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
[b]W wyroku z 19 lica 2007 r. (sygn. II FSK 568/06) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dane zawarte w sprawozdaniu obdarowanej kościelnej osoby prawnej o przeznaczeniu wartości otrzymanej darowizny na jej działalność charytatywno-opiekuńczą powinny być na tyle dokładne, konkretne i sprawdzalne, aby na ich podstawie można było zweryfikować, ustalić i ocenić, że rzeczywiście darowizna została przeznaczona na te cele.[/b]
Gdyby te dodatkowe warunki nie były spełnione, można skorzystać z ulgi na ogólnych, wskazanych wyżej, zasadach. Niezależnie od tego do tych darowizn odnoszą się wszystkie omówione wymagania dotyczące sposobu ich dokumentowania oraz obowiązku informowania o obdarowanym w zeznaniu rocznym (PIT/O).