[b]- Czy strych w budynku mieszkalnym służący do przechowywania rzeczy i suszenia prania powinien być brany pod uwagę przy obliczaniu podatku od nieruchomości?[/b]
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2095poz%20613.asp]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa. Zasady ustalania tej wartości reguluje art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy. Mówi on, że przy wymiarze podatku uwzględnić należy powierzchnię wszystkich kondygnacji. Przepis ten nie definiuje pojęcia kondygnacji, jednak jako jej przykład wymienia m.in. poddasza użytkowe.
Pojęcie kondygnacji zostało zdefiniowane również w § 3 pkt 16 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2002/DU2002Nr%2075poz%20690a.asp]rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[/link]. Definicji ta nie jest wiążąca na gruncie podatku od nieruchomości, niemniej można ją zastosować pomocniczo.
Precyzuje ona, że za kondygnację uznaje się również poddasza zawierające pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi. Moim zdaniem dodatkowo potwierdza to, że strych, o który pyta czytelnik, powinien – co do zasady – zostać opodatkowany.
[i]Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w krakowskim biurze Kancelarii Olesińscy & Wspólnicy[/i]