Emerytury i renty z zagranicy należy wykazać na druku PIT-36 poz. 79 na podstawie przedstawionej przez bank informacji PIT-11.
Załącznik PIT-ZG służy do zadeklarowania dochodu, który podlega rozliczeniu m.in. zgodnie z art. 27 ust. 8 lub 9/9a, a więc co do zasady podlega opodatkowaniu za granicą i w Polsce, a w Polsce ma do niego zastosowanie jedna z metod unikania podwójnego opodatkowania. W omawianym przypadku zakładamy, że wypłacana renta zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce, a więc załącznik ZG nie będzie wymagany.
Warto jednak dokładnie sprawdzić tytuł i charakter wypłaty, gdyż możliwe, iż renta otrzymywana przez ojca czytelniczki powinna być w ogóle zwolniona z podatku.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 74 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są otrzymane z zagranicy: renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w Trzeciej Rzeszy w latach 1939 – 1945, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.
By wyjaśnić wątpliwości, czy otrzymywane świadczenie powinno być opodatkowane w Polsce lub korzysta ze zwolnienia podatkowego, można także wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej w tej sprawie.