Tak wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 r. (DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649).

Zgodnie z jej art. 1 ust. 4 opodatkowaniu tym podatkiem podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce. Tak samo jest, gdy chodzi o rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą. Wtedy konieczne jest jednak, aby nabywca miał miejsce zamieszkania lub siedzibę w naszym kraju i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

I właśnie ta druga sytuacja będzie się odnosiła do czytelniczki z południowo-zachodniej Polski, która – jak napisała w e-mailu do redakcji – kupiła samochód osobowy w Niemczech i tam też podpisała umowę kupna. Chciała więc wiedzieć, czy musi zapłacić PCC w Polsce.

Uspokajamy: osoby, które kupiły samochód za granicą i tam podpisały umowę z dotychczasowym właścicielem pojazdu, nie będą musiały płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie wystarczy bowiem samo miejsce zamieszkania w Polsce, by płacić PCC. Musiałaby zostać jeszcze spełniona druga przesłanka powstania obowiązku podatkowego, a mianowicie dokonanie czynności cywilnoprawnej w Polsce. Ustawa wymaga bowiem spełnienia obu warunków łącznie.

Skoro więc czytelniczka podpisała umowę kupna samochodu w Niemczech, to nie ma mowy o powstaniu obowiązku podatkowego. W efekcie nie musi ona zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

 

Czytaj też:

Ujawnisz starą pożyczkę - zapłacisz karę

Jak rozliczyć podatek za auto z drugiej ręki

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Fiskus sprawdza nawet rodzinne przelewy

 

Zobacz więcej:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » PCC