PIT 2011: koszty nabycia przy opodatkowaniu sprzedaży mieszkania

Osoby, które pozbywają się nieruchomości, powinny pamiętać o obowiązkach wobec fiskusa. Podatek od dochodu trzeba wykazać w zeznaniu rocznym. Liczy się kwota z aktu notarialnego

Publikacja: 17.04.2012 08:30

PIT 2011: koszty nabycia przy opodatkowaniu sprzedaży mieszkania

Foto: www.sxc.hu, Ivan Prole IPr Ivan Prole

W 2008 r. kupiłem mieszkanie. W akcie notarialnym podaliśmy niższą cenę, niż zapłaciłem w rzeczywistości (różnicę dopłaciłem w gotówce). W zeszłym roku je sprzedałem. Czy naliczając koszty nabycia, mogę przyjąć faktycznie zapłaconą kwotę?

Nie.

Kosztem nabycia mieszkania, który pomniejszy przychód, będzie kwota z aktu notarialnego. Czytelnik na tym straci, bo odliczy mniejsze koszty i zapłaci wyższy podatek, ale taka jest konsekwencja zaniżenia ceny przed notariuszem.

Przypomnijmy, że o sposobie rozliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości decyduje data jej nabycia. Jeśli kupiliśmy ją w latach 2007 – 2008 (tak jak w sytuacji czytelnika), musimy wyliczyć dochód i zapłacić od niego 19-proc. podatek (chyba że przysługuje tzw. ulga meldunkowa). Podobnie jest z nieruchomościami nabytymi od 1 stycznia 2009 r., z tym że podatku można uniknąć, przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Nie ma w ogóle problemu z fiskusem, jeśli pozbędziemy się nieruchomości po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabyliśmy).

Przychód ze sprzedaży mieszkania możemy obniżyć o koszty jego nabycia (które można co roku waloryzować, o czym pisaliśmy w „Rz" z 14 kwietnia). Takim kosztem będzie cena podana w akcie notarialnym. Zysk można też obniżyć o nakłady zwiększające wartość lokalu w czasie jego posiadania, np. wydatki na remont. Odliczymy też koszty związane z samą sprzedażą, np. prowizję pośrednika.

Zaliczka to nie przychód

W zeszłym roku podpisałem wstępną umowę sprzedaży dwuletniego mieszkania. Dostałem też zaliczkę. Ostateczna umowa zostanie jednak zawarta dopiero w tym roku. Czy muszę wykazywać zaliczkę w zeznaniu rocznym?

Nie.

Przychód powstanie dopiero w momencie zawarcia ostatecznej umowy przenoszącej prawo własności. Zaliczki nie trzeba więc wykazywać w zeznaniu rocznym. Potwierdzają to interpretacje fiskusa. Jak podkreśliła

Izba Skarbowa w Poznaniu (nr ILPB2/415-589/10-2/ES)

, aby powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości, musi nastąpić jej definitywne zbycie. Zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie. Następuje to w chwili zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży i nie zmienia tego wcześniejsza zapłata części należnej kwoty. Reasumując, obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstaje dopiero w momencie przeniesienia własności mieszkania.

Także warszawska Izba Skarbowa (interpretacja nr IPPB1/415-3/11-3/EC) zgodziła się z tym, że wszelkie kwoty otrzymane jako zaliczki, zadatki czy przedpłaty nie będą stanowiły przychodu. Powstanie on dopiero w chwili zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży.

Koszt bez waloryzacji

Chciałbym zwaloryzować koszty nabycia mieszkania, które w zeszłym roku sprzedałem. Czy mogę zwiększyć je o wskaźnik inflacji także za ten rok, w którym doszło do sprzedaży?

Nie.

Koszty nabycia mieszkania można waloryzować, ale art. 22 ust. 6f

ustawy o PIT

mówi, że wolno to zrobić „począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie (...) do roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiło zbycie". Wynika z tego, że podwyższenia kosztów nie można zastosować za rok, w którym sprzedaliśmy mieszkanie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że korzystne dla podatnika stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPB2/415-169/10-2/ES). Pytał on o możliwość podniesienia wartości mieszkania, które kupił w 2008 r., a sprzedał w 2009 r. Izba odpowiedziała, że jest to możliwe. W świetle art. 22 ust. 6f ustawy o PIT trudno jednak uznać ten pogląd za prawidłowy.

W 2008 r. kupiłem mieszkanie. W akcie notarialnym podaliśmy niższą cenę, niż zapłaciłem w rzeczywistości (różnicę dopłaciłem w gotówce). W zeszłym roku je sprzedałem. Czy naliczając koszty nabycia, mogę przyjąć faktycznie zapłaconą kwotę?

Nie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem