Dziś Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który żądał podatku od odszkodowania z Włoch (sygn. akt II FSK 2593/10). Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że kwoty wypłacane co miesiąc Polakowi przez zagranicznego ubezpieczyciela z tytułu wypadku przy pracy we Włoszech są odszkodowaniem zwolnionym z PIT.
W ustnych motywach uzasadnienia sędzia sprawozdawca Grażyna Nasierowska odniosła się głównie do regulacji wspólnotowych. Unijne zasady niedyskryminacji i swobodnego przepływu osób przemawiają za tym, że nie można dyskryminować podatnika tylko dlatego, iż dane świadczenie nabył pracując poza granicami Polski.
- Wszystkie podmioty, które wyróżnia ta sama cechą powinny być traktowane równo – podkreśliła sędzia Nasierowska.
Wyrok NSA to ostateczne przypieczętowanie wygranej podatnika, który od początku nie zgadzał się z wydaną na jego wniosek interpretacja podatkową. Chodziło o podatkową kwalifikację kwot wypłacanych mu przez włoską firmę ubezpieczeniową.
Legalna praca
Wnioskodawca od grudnia 1997 r. do lutego 2006 r. był zatrudniony u włoskiego pracodawcy jako zawodowy kierowca. Praca we Włoszech była legalna, na czas nie określony. W trakcie trwania umowy Polak odprowadzał od włoskich dochodów wszelkie należne podatki, podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom, opłacając wymagane przy tym składki. W października 2005 r. kierowca uległ wypadkowi przy pracy. Nieszczęśliwe zdarzenia miało miejsce przy wykonywaniu obsługi samochodu ciężarowego. Uraz oka ostatecznie spowodował, że kierowca stracił pracę, którą wykonywał w kraju i za granicą przez ponad 20 lat. Co prawda we Włoszech nie dostał renty, ale włoski Krajowy Zakład Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy przyznał mu comiesięczne odszkodowanie zgodnie z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu od wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Podatnik postarał się o oficjalne zapewnienie, że przyznane mu kwoty nie podlegają opodatkowaniu we Włoszech. Po powrocie do kraju postanowił upewnić się, że odszkodowanie wypłacane z tytułu wypadku przy pracy we Włoszech nie podlega też opodatkowaniu w Polsce. Był o tym przekonany, bo zgodnie z polską ustawa o PIT odszkodowanie należne z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest wolne od podatku dochodowego. Pracownik zatrudniony w Polsce ubezpieczony z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podlega ochronie w związku z wypadkiem przy pracy, za które przysługują wolne od podatku świadczenia.