Ograniczenie barier i uproszczenie przepisów – taki jest cel przyjętego wczoraj przez rząd projektu założeń do ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.
Powinni się z niego ucieszyć m.in. udzielający darmowych porad prawnicy. Nie będą już musieli podciągać usług pro bono pod działalność marketingową, związaną z budową wizerunku kancelarii. Ministerstwo Gospodarki (które jest autorem projektu) zaproponowało bowiem wyłączenie usług bezpłatnej pomocy prawnej z VAT oraz zwolnienie otrzymującego taką pomoc z PIT.
Dotyczyć to jednak będzie tylko porad dla osób objętych pomocą społeczną. Na dodatek – zgodnie z uwagami Ministerstwa Finansów – pod warunkiem złożenia przez beneficjenta dokumentu poświadczającego korzystanie z tej pomocy.
Kolejna nowość to zwolnienie z PIT darmowego dowozu do zakładu pracy. Urzędy skarbowe twierdzą, że firma, która zapewnia pracownikom przejazd, powinna doliczyć im wartość tego świadczenia do przychodu. Ci, którzy się z tym nie zgadzają, muszą walczyć o swoje w sądzie (orzecznictwo jest jednak niejednolite). Propozycja jest następująca: dowóz transportem zbiorowym (np. busem) organizowanym przez pracodawcę ma być nieopodatkowany.
W projekcie zakłada się też zniesienie obowiązku obligatoryjnego potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędzą 170 zł na opłacie skarbowej).