Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spadkobierczyni, która nie chciała płacić PIT od wypłaconego jej po zmarłej matce zasiłku chorobowego oraz ekwiwalentu za niewykorzystany przez zmarłą urlop (sygn. akt II FSK 1401/11). Sąd uznał, że takie kwoty nie wchodzą do spadku, tylko jako prawa majątkowe podlegają opodatkowaniu PIT.
Dochodowy czy od spadków
We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że wypłacono jej zasiłek chorobowy za ostatni miesiąc życia matki oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pieniądze otrzymała jako jedyna z trojga rodzeństwa, uprawniona do renty rodzinnej po zmarłej matce. Od wypłaconych pieniędzy płatnik potrącił zaliczkę na podatek dochodowy. Uznał bowiem, że jest to prawo majątkowe w rozumieniu art. 18 ustawy o PIT.
Podatniczka miała wątpliwości co do słuszności postępowania płatnika. Postanowiła więc się upewnić, czy zasiłek chorobowy po zmarłym stanowi przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej. Czy też może wchodzi w skład masy spadkowej i podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sama uważała, że zasiłek chorobowy nie jest prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie podlega PIT. Jako składnik spadku podlega regulacjom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Kobieta zwracała uwagę, że prawo do zasiłku chorobowego wynika z ubezpieczenia społecznego. Jest on wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy. Nie jest więc prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy. Potwierdzają to również przepisy ustawy o PIT, które uznają zasiłek chorobowy za przychód z innych źródeł tylko wtedy, gdy jego beneficjentem jest sam ubezpieczony. Nie zmienia tego ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która wprowadza obowiązek wypłaty zasiłku niepobranego przez ubezpieczonego osobom uprawnionym do podjęcia jego wynagrodzenia lub dochodu. Taki zasiłek nadal pozostaje bowiem dochodem osoby ubezpieczonej.
Trzeba pobrać zaliczkę
Odpowiedź fiskusa okazała się niekorzystna dla podatniczki. Przypomniał, że zgodnie z kodeksem pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób wchodzą do spadku. W interpretacji zwrócono uwagę, że zasiłek wypłacony wnioskodawczyni nie wszedł do spadku. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W ocenie fiskusa jest to prawo majątkowe, z którego przychód podlega opodatkowaniu PIT. Nie można też przyjąć, że zasiłek pozostaje dochodem osoby ubezpieczonej.
Spór o charakter świadczenia wypłaconego córce po zmarłej matce trafił na wokandę. Niestety batalia sądowa skończyła się przegraną podatniczki. Najpierw jej skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Stwierdził, że każdy dochód osoby fizycznej podlega opodatkowaniu, chyba, że wyraźnie został zwolniony lub wyłączony z opodatkowania. Ponieważ uprawnienie skarżącej nie wchodziło w skład spadku, a nie było objęte zwolnieniem z PIT stanowiło jej dochód i podlegało opodatkowaniu.