Podział majątku bez podatku

Dopłaty wynikające z podziału majątku małżonków nie podlegają opodatkowaniu, nawet jeśli zobowiązany zmarł, a jego długi spłacają spadkobiercy.

Publikacja: 17.02.2014 07:51

Podział majątku bez podatku

Foto: www.sxc.hu

Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w niedawnej interpretacji (numer interpretacji: ITPB2/415-964/13/DSZ).

Z pytaniem zwróciła się kobieta otrzymująca od córek swojego rozwiedzionego zmarłego męża kwotę pieniężną wynikającą z podziału majątku. Jedna z nich była ich wspólną córką, druga natomiast była dzieckiem męża z wcześniejszego związku.

Podział majątku wspólnego sąd orzekł w sierpniu 2008 r. Na mocy orzeczenia mąż był zobowiązany do spłaty żonie 22 tys. zł, tj. wartości przypadającego na nią udziału w przejętej przez niego działce. W grudniu 2012 r., przed wykonaniem zobowiązania, zmarł. Jego spadkobierczyniami zostały dwie córki. W wyniku ugody po sprzedaży działki spłaciły one dług zmarłego.

We wniosku o interpretację kobieta zapytała, czy otrzymanie spłaty wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Jej zdaniem nie, bo jest to pieniężna równowartość jej własnego majątku, nabytego w trakcie małżeństwa ze zmarłym.

Wyjaśniła, że otrzymana kwota nie była spadkiem po byłym mężu ani darowizną od córki biologicznej własnej czy córki z poprzedniego małżeństwa zmarłego męża.

Izba Skarbowa przychyliła się do tej opinii.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Z literalnego brzmienia przepisu wynika zatem, że wyłączeniu spod działania ustawy o PIT podlegają przychody z podziału wspólnego majątku małżonków. Wątpliwości dotyczyły tylko tej okoliczności, że była małżonka otrzyma należną jej kwotę nie bezpośrednio od męża, z którym współdzieliła majątek i który był zobowiązany do spłaty w wyniku jego podziału.

– Fakt, iż były mąż wnioskodawczyni zmarł, nie wykonawszy postanowienia sądu, a roszczenie w kwocie 22 tys. zł zostało zaspokojone w późniejszym terminie przez jego córki, pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie – uznała izba skarbowa.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem