Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w niedawnej interpretacji (numer interpretacji: ITPB2/415-964/13/DSZ).
Z pytaniem zwróciła się kobieta otrzymująca od córek swojego rozwiedzionego zmarłego męża kwotę pieniężną wynikającą z podziału majątku. Jedna z nich była ich wspólną córką, druga natomiast była dzieckiem męża z wcześniejszego związku.
Podział majątku wspólnego sąd orzekł w sierpniu 2008 r. Na mocy orzeczenia mąż był zobowiązany do spłaty żonie 22 tys. zł, tj. wartości przypadającego na nią udziału w przejętej przez niego działce. W grudniu 2012 r., przed wykonaniem zobowiązania, zmarł. Jego spadkobierczyniami zostały dwie córki. W wyniku ugody po sprzedaży działki spłaciły one dług zmarłego.
We wniosku o interpretację kobieta zapytała, czy otrzymanie spłaty wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. Jej zdaniem nie, bo jest to pieniężna równowartość jej własnego majątku, nabytego w trakcie małżeństwa ze zmarłym.
Wyjaśniła, że otrzymana kwota nie była spadkiem po byłym mężu ani darowizną od córki biologicznej własnej czy córki z poprzedniego małżeństwa zmarłego męża.