Przejście na B2B – ryzyka podatkowe

Popularną praktyką na rynku pracy jest zmiana umowy o pracę na kontrakt firma-firma. W takiej sytuacji były pracownik zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i w jej ramach zaczyna świadczyć usługi dla byłego pracodawcy.

Publikacja: 25.05.2021 17:45

Przejście na B2B – ryzyka podatkowe

Foto: Adobe Stock

Taka czynność może być powodowana różnymi motywacjami, ale nie ma co ukrywać, że najczęściej jest nią chęć zmniejszenia tzw. klina podatkowego.

Klin podatkowy to różnica między kwotą netto otrzymywaną przez pracownika tytułem wynagrodzenia, a całkowitymi kosztami ponoszonymi przez pracodawcę z tytułu wypłaty tego wynagrodzenia. W Polsce wynosi on ok. 40 proc. i rośnie wraz z zarobkami. Związane to jest z tym, że po przekroczeniu kwoty 85 528 zł w skali roku pracownik wchodzi w drugi próg skali podatkowej i od nadwyżki ponad tę kwotę płaci 32 proc. podatku. Dlatego wielu pracowników decyduje się założyć własną działalność gospodarczą i podpisać z pracodawcą umowę o świadczenie usług. W takiej sytuacji pracownik (z uwzględnieniem pewnych ograniczeń) może stosować 19 proc. stawkę podatku liniowego lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także rozpoznawać koszty podatkowe w wyższej wysokości i płacić składki ZUS przewidziane dla przedsiębiorców, które od pewnych kwot są realnie niższe niż składki pracownika. Pracodawca z kolei przestaje pełnić rolę płatnika składek i zaliczek na podatek dochodowy.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO