Dla resortu finansów walka z wyłudzaniem VAT to absolutny priorytet. – Przestępcy są coraz bardziej wyrafinowani – przyznaje Wiesława Dróżdż, rzecznik ministra.

– Nasila się zjawisko wykorzystywania fikcyjnych faktur przez legalnie działające firmy – mówi Karol Sarad z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Najwięcej budżet traci na tzw. karuzelach. Przestępcy tworzą zorganizowane struktury, by pozorować przepływ towarów między krajami UE i wyłudzać podatek. Dotychczas wystawianiem pustych faktur zajmował się tzw. słup, np. bezdomny, który rejestrował w tym celu fikcyjną firmę. Teraz coraz częściej przestępcy werbują pracowników legalnych firm. Ich przełożeni zwykle o niczym nie wiedzą.

Oszuści bardzo dbają o zachowanie pozorów. Ale wpadają czasem przez własną bezczelność. Inspektorzy z Gdańska podają przykład dwóch firm, które sprzedawały sobie nawzajem ogromne ilości tych samych ryb.

Izabela Głowacka z UKS w Białymstoku opowiada o „przedsiębiorcy", który sprzedawał miesięcznie tyle kawy, ile wynosi... jej półroczne spożycie w całym kraju.

Według ekspertów najwyższy czas na zdecydowane działania. – Te dane potwierdzają słabość państwa, które od wielu lat zaniedbuje przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT – mówi Grzegorz Mularczyk, partner w kancelarii GWW Tax.

– Wzrost liczby ujawnianych oszustw to dobra wiadomość, ale to za mało – uważa Irena Ożóg z kancelarii Ożóg Tomczykowski. Jej zdaniem konieczna jest zmiana przepisów, która ułatwi służbom monitorowanie prawidłowości rozliczeń oraz pozwoli szybciej reagować na nadużycia. Może to być np. zintegrowanie deklaracji podatkowych z rejestrami sprzedaży.

Rząd już zapowiada wiele zmian, które mają uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy z VAT. Przykładem jest stworzenie centralnego rejestru faktur czy wyposażenie urzędników w nowoczesne narzędzia informatyczne.

Dariusz Malinowski, partner w KPMG, jest jednak sceptyczny. Podkreśla, że powodzenie tych planów zależy od sprawnego działania administracji podatkowej. – W tym samym czasie zapowiadana jest duża reforma administracji skarbowej, co zawsze powoduje chaos organizacyjny – mówi.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ