Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Ustawa covidowa nie rozdzielała pojęcia „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”, które jest częścią tego pierwszego.

Publikacja: 10.07.2024 04:30

Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Foto: Adobe Stock

Stanowisko fiskusa w komentowanej sprawie było oczywiście bezzasadne, i to z wielu powodów. Prawo podatkowe jest częścią prawa administracyjnego. Niezastosowanie więc przepisów odnoszących się do zawieszenia terminów prawa administracyjnego ogólnie z uwagi na covid w stosunku do terminów przewidzianych prawem podatkowym nie miało jakichkolwiek podstaw. Tu więc nie zgadzam się z WSA, że wykładnia językowa, której stosowanie sąd odrzucił, prowadziła do odmiennych wniosków. Zdaniem bowiem zarówno organów, jak i sądu, prawo administracyjne i podatkowe to niekoniecznie to samo. Choć w komentowanym wyroku sąd i tak myśl tę zdecydowanie pogłębił – powołując się na uchwałę siedmiu sędziów NSA z 27 marca 2023 r., sygn. akt: I FPS 2/22. W tej uchwale, która wprawdzie dotyczyła innego przepisu ustawy covidowej, NSA zastanawiał się już nad zakresem pojęciowym „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”. Doszedł do słusznego wniosku, że ustawa covidowa tych pojęć nie rozdziela. Prawo podatkowe jest zatem częścią większego zbioru prawa administracyjnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?