Na pokoleniu Y europejscy badacze nie zostawili już suchej nitki. Wykształceni i obyci w świecie indywidualiści szukają w życiu tylko przyjemności i samorealizacji – orzekli. Nie interesuje ich państwo, naród ani społeczeństwo. Angażują się w spory ideowe. Nie zaprzątają sobie głowy polityką. Ot, po prostu lemingi.
Ale i wśród nich są tacy, których polityka kręci. „Jedz bogatych" – nawoływały transparenty młodych Hiszpanów na madryckim Puerta del Sol. Przeciwko klasie politycznej protestują też młodzi Grecy, Portugalczycy i Francuzi. Buntują się przeciwko tym, którzy już wywalczyli sobie pozycję społeczną i wygodnie umościli się w życiu. A przy okazji stworzyli skostniały system niedający następnemu pokoleniu szans na rozwój zawodowy.
Rodowody pokornych
U nas się nie zbuntują – orzeka prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, kierownik projektu badań panelowych nad warunkami i jakością życia Polaków „Diagnoza społeczna". Większość z tych, którzy w ogóle interesują się polityką, płynnie weszła w buty poprzedników. Wpisują się w spór, który przez ostatnie siedem lat przeorał Polskę – na tych z PO i na tych z PiS.
– W sensie rodowodowym partie te się nie różnią – zauważa prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Platforma Obywatelska stanowiła w chwili zakładania formację konserwatywno-liberalną, jednak dziś Konarski określa ją mianem partii-kartelu. – Wyzbyła się jakiejkolwiek idei. PiS zaś jest partią narodowo-katolicką, formalnie centroprawicową. Obie więc mieszczą się w ramach szeroko pojętej prawicy – tłumaczy. Politologowi marzy się, by w Polsce podział na partie odzwierciedlał rzeczywiste podziały Polaków. Wtedy jednak młodzi z PiS i z PO musieliby zbudować PO-PiS.
Poprosiłam po trzy osoby z młodzieżówek PiS i PO, by opowiedziały o powodach swoich politycznych wyborów. Wskazały, co ich dzieli – oprócz, rzecz jasna, niechęci do partyjnych liderów po drugiej stronie. I co mogłoby ich połączyć – poza tym, że prawie wszyscy pochodzą z inteligenckich domów i mają pocztę na gmail. com. Jedna z osób z młodzieżówki PO odpowiedziała po namyśle: „Chciałabym zaznaczyć, że to bardzo przykre, jeśli już na poziomie konstruowanych pytań wtłacza się polaryzacja PiS – PO (z czym osobiście mimo różnicy poglądów zawsze staram się walczyć)". W końcu uznała pytania za tendencyjne i odmówiła odpowiedzi.
Inni byli bardziej otwarci. Dzięki ich wypowiedziom można lepiej zrozumieć, czym kieruje się młodzież, deklarując w sondażach poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości – lub Platformy Obywatelskiej.
Kaczmarski i kosmonautyka
Michał Szpądrowski ma 18 lat, jest uczniem renomowanego warszawskiego Liceum im. Reytana. Jest menedżerem szkolnej drużyny koszykarskiej Reytan Nerd's Basketball Team. Od pewnego czasu interesuje go także amerykańska liga hokejowa NHL.
Janusz Roszkiewicz studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem Liceum im. Frycza Modrzewskiego i podkreśla, jak wiele zawdzięcza jego nauczycielom. Prowadzi bloga, publikuje na portalu fronda. pl. Interesuje się chrześcijańską etyką seksualną oraz historią i kulturą Rosji. Gra na gitarze piosenki Jacka Kaczmarskiego.