Agnieszka Rybak

Jak to w Bieszczadach bywało czyli Agnieszka Rybak i Anna Smółka. Kresy

Bieszczady powoli wychodzą z biedy. Rusza budowa asfaltówek. Powstaje kombinat Igloopol, ludzie przyjeżdżają do pracy w tartakach i sadzeniu drzew. Stachura pisze „Siekierezadę", młodzież zaczyna czytać Hemingwaya.

Cześć, giniemy!

9 maja 1987, 183 osoby zginęły w katastrofie lecącego do Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62M "Tadeusz Kościuszko". Samolot rozbił się w Lesie Kabackim pod Warszawą, podczas próby awaryjnego lądowania.Przypominamy tekst z czerwca 2009.

Eligiusz Niewiadomski. Chory na Polskę

Zabił prezydenta wybranego dzięki poparciu posłów mniejszości narodowych. O tym, że matka Eligiusza Niewiadomskiego była rodowitą Niemką, wiedziała jedynie najbliższa rodzina

Reportaż o losach betanek po eksmisji z klasztoru w Kazimierzu

Zbuntowane zakonnice z Kazimierza Dolnego nadal wierzą, że za ich pośrednictwem nadejdzie Wiosna Kościoła

Jak Rosja zamordowała polskie Kresy

O świcie 17 września 1939 roku zakończyła się wojna trzystuletnia. Rzeczpospolita ostatecznie przegrała z Moskwą i utraciła ziemie kresowe, czyli część własnej tożsamości.

Za późno na sprawiedliwość

Spośród stalinowskich funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w zbrodni sądowej na Emilu Fieldorfie, żyje już tylko prokurator wyznaczony do asystowania przy egzekucji. Żaden z sędziów, oskarżycieli i śledczych nie doczekał wyroku za zgładzenie generała „Nila” (W 64 rocznicę egzekucji generała Nila przypominamy tekst z 9 maja 2009 roku)

Słońce świeci nad dobrymi i złymi

O pochówku Kutschery, szefa SS i policji w dystrykcie warszawskim, który dorobił się przydomku "kata Warszawy", ze względu na masowe, publiczne egzekucje dokonywane na jego rozkaz, można przeczytać na stronie internetowej poświęconej batalionowi "Parasol". (Przypominamy tekst z Plusa Minusa z listopada 2007 roku)

Wychowamy wam dzieci

Zwolennicy wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej chcą, by rodzice musieli posyłać dzieci na lekcje zakładania prezerwatyw, a szkoły płaciły za to z publicznych pieniędzy.

Tyrmand w kapciach

Współczesna wersja „Pigmaliona" – można pomyśleć, trzymając w ręku najnowszą książkę Agaty Tuszyńskiej

Patrzył na getto – od wewnątrz

Miał opinię antysemity. Wzywał ludzi do bojkotu żydowskich sklepów. Ksiądz Marceli Godlewski, 64 lata po śmierci, został przez instytut Yad Vashem uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata