Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.07.2025 08:56 Publikacja: 23.05.2025 15:10
Most Podwójny na Nysie Łużyckiej to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc w parku Mużakowskim. Podwójny, bo złożony z dwóch, architektoniczny symbol, który z historią nabrał nowych znaczeń
Foto: Paweł Hołubiec
Ranga tego niezwykłego zabytku jest taka, że 20-lecie wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO będą świętować wspólnie polska minister kultury Hanna Wróblewska i premier Saksonii Michael Kretschmer. Spotkanie, które ma się odbyć 28 maja, nie będzie zresztą pierwszym. Uratowanie parku Mużakowskiego, położonego po obu stronach granicznej Nysy Łużyckiej, było możliwe tylko dzięki uzgodnieniom na szczeblu międzyrządowym. Nie byłoby na to szans, gdyby nie zmiany polityczne, do jakich doszło po roku 1989. W czasach komunizmu, wbrew deklarowanej urzędowo przyjaźni PRL z NRD, park popadał w ruinę. Sprzyjało temu także i to, że położony jest na uboczu. W tej części województwa lubuskiego i Saksonii, która oddalona jest od dużych ośrodków. Do Zielonej Góry z Łęknicy jest 80 km, a do Drezna jeszcze dalej. Nie jest to też region stricte turystyczny, choć uroda tych okolic zostaje w pamięci każdemu, kto je kiedykolwiek odwiedził.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas