Mariusz Cieślik

Mariusz Cieślik: Euro-wizja

Każdy, kto obserwuje popkulturę, wie, że w tej dziedzinie gesty mają znaczenie polityczne.

Mariusz Cieślik: Medialna inkwizycja

Za molestowanie i mobbing odpokutować się nie da…

Mariusz Cieślik: Kody, arcydzieła, algorytmy

Światowy sukces drugiej części „365 dni” trwa już jakieś dwa tygodnie, co jest wydarzeniem spektakularnym. Naprawdę! Bez żartów!

Mariusz Cieślik: Fabrykowanie sacrum

Rację miał Czesław Miłosz, pisząc w „Ziemi Ulro” o tym, że zanik wyobraźni religijnej jest dla naszej kultury niszczący.

Mariusz Cieślik: Streaming i teatr wyobraźni

Kiedy czytam entuzjastyczne artykuły o kolejnym sukcesie naszych twórców w rankingu Netfliksa, zastanawiam się, z czego się tu cieszyć...

Górski & Cieślik: Dokąd jechać, dokąd nie i dlaczego

Pandemia się skończyła, a wiosna zaczęła. Wraz z nią wkrótce zaczną się wyjazdy. Długie weekendy, krótkie weekendy, maje, czerwce i wakacje. Tymczasem geografia i geopolityka nieco nam się ostatnio zmieniły. Zastanówmy się więc razem, dokąd jechać, dokąd nie jechać i dlaczego.

Mariusz Cieślik: Franciszek spotyka Coelho

Prawda leży pośrodku, każdy jest bohaterem, wszyscy jesteśmy winni. Jest taki rodzaj wypowiedzi, który budzi szczególny sprzeciw każdego rozsądnego człowieka obdarzonego elementarnym zmysłem etycznym.

Mariusz Cieślik: Patostreamerzy i patobokserzy

Czy głupota jest zaraźliwa? A chamstwo? Seksizm? Patologiczne wzorce? Najwyraźniej tak. Przynajmniej na to wskazują niedawne przypadki gal bokserskich Gromda i Royal Division.

Mariusz Cieślik: Kultura policzkowania

Od kiedy honorowe spory przestały być rozstrzygane w pojedynkach, policzkowanie stało się ostatnim bastionem cywilizowanej przemocy.

Mariusz Cieślik: Pandemia jako fenomen dobiegła końca

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie skończyła się pandemia. Jako zjawisko z dziedziny epidemiologii trwa nadal, ale nikt się nią już tak nie przejmuje.