Mariusz Cieślik

Mariusz Cieślik

Dziennikarz, prozaik, autor programów telewizyjnych, satyryk, scenarzysta i reżyser. Stały felietonista „Rzeczpospolitej”, współautor (wraz z Robertem Górskim) satyrycznej rubryki „Od ucha do ucha” w magazynie „Plus Minus” (w latach 2017-2023). Wydał kilka zbiorów opowiadań oraz biografię „Jaruzelski: życie paradoksalne” (wraz z Pawłem Kowalem). Prowadził liczne programy telewizyjne w TVN, Polsat News, TVP Kultura. Jako dziennikarz był związany z TVP, TV4, „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Wprost”, „Newsweekiem” oraz „Rzeczpospolitą”. W latach 2016–2017 kierował działem zagranicznym Instytutu Książki. W latach 2018–2020 był zastępcą dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

Mariusz Cieślik: Epitafium dla Jacka Kaczmarskiego

Gdyby kiedyś miał powstać film o Jacku Kaczmarskim, swój wielki finał powinien mieć mniej więcej w roku 1990. Kiedy po dziesięciu latach emigracji wrócił do kraju jako głos zwycięskiej Solidarności.

Mariusz Cieślik: „Wojna” Louisa-Ferdinanda Celine’a odnaleziona. Czy możemy jeszcze kochać tak niemoralnych artystów

Czy wyrzucić dzieła Celine’a na śmietnik, bo ich twórca był zoologicznym antysemitą i popierał Holokaust?

Mariusz Cieślik: Telefon do przyjaciela

Nigdy nie wykasowuję numerów telefonicznych zmarłych przyjaciół, znajomych czy członków rodziny. I myślę, że nie jestem jedyny.

Mariusz Cieślik: Największym problemem szkoły są nauczyciele nierozumiejący swojego zadania

Nie da się wychować świadomych obywateli, zgadzając się na wszystkie życzenia uczniów. Szkoła ma stawiać wymagania, a wielka literatura zwykle stawia opór.

Mariusz Cieślik: Wyleczyć aktywistów z idiotyzmów

Marcowe protesty aktywistów klimatycznych potwierdziły starą prawdę: wszystkim dogodzić się nie da, ale już wk…wić wszystkich to żaden problem.

Mariusz Cieślik: Logan Roy ma się świetnie i rozdaje karty w polskiej polityce

Spektakl z odsyłaniem Jarosława Kaczyńskiego na emeryturę zakończył się w jedyny możliwy sposób.

Mariusz Cieślik: Zapach siana

Polska wieś w ciągu ostatnich 20 lat pokonała wielowiekowe zapóźnienia cywilizacyjne. I tego awansu bronią dziś rolnicy.

Mariusz Cieślik: Wyborcy prawicy powinni mieć swoje media

Medialne wykluczenie 9 czy 10 milionów obywateli o prawicowych poglądach nie może być dobre dla demokracji. I nie może się dobrze skończyć.

Mariusz Cieślik: Reparacje über alles

Niemcy powinni nam zapłacić reparacje. Bez żadnych wątpliwości. To, że nie jesteśmy ich w stanie do tego zmusić, dowodzi słabości Polski jako państwa.

Mariusz Cieślik: Zagłosuję na Stanowskiego albo Gawryluk

W następnych wyborach prezydenckich zagłosuję na Krzysztofa Stanowskiego. Albo Dorotę Gawryluk. Albo kogoś równie nieprzewidywalnego. Właśnie dlatego, że nic o nich nie wiem. Bo o polskich politykach wiem już wszystko.