Ryszard Czarnecki: W ZChN przełamywaliśmy wiele tabu

Jarosław Kaczyński i Porozumienie Centrum wygrali ze Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym walkę o rząd dusz na polskiej prawicy, ale z drugiej strony przejęli też dużą część programu ZChN i przesunęli się na prawo - mówi Ryszard Czarnecki w 100. rocznicę urodzin prof. Wiesława Chrzanowskiego.

Publikacja: 22.12.2023 17:00

Wspólne posiedzenie zarządów Porozumienia Centrum, Ruchu dla Rzeczypospolitej, PSL – Porozumienie Lu

Wspólne posiedzenie zarządów Porozumienia Centrum, Ruchu dla Rzeczypospolitej, PSL – Porozumienie Ludowe i ZChN 5 lutego 1994 roku. Na zdjęciu: prezes ZChN Wiesław Chrzanowski i wiceprezes ugrupowania Ryszard Czarnecki

Foto: piotr janowski

Plus Minus: W grudniu przypada 100. rocznica urodzin Wiesława Chrzanowskiego, twórcy Zjednoczenia Chrześcijańsko- -Narodowego. Był pan jego wychowankiem.

To prawda. Wiesława poznałem jeszcze w latach 80. Był guru dla ludzi o poglądach narodowo- -niepodległościowch, którzy chcieli działać politycznie. Jego osobowość, legenda więźnia politycznego, a wcześniej bohaterskiego powstańca warszawskiego, człowieka z rodziny o niepodległościowych tradycjach przyciągała różne środowiska. Przez jego mieszkanie przy ul. Solec 79A w Warszawie przewinęły się setki ludzi. U Wiesława meldowali się działacze Solidarności, m.in. przywódcy strajku 1970 roku ze Szczecina, sztandarowe postaci Solidarności w Łodzi, np. Jerzy Kropiwnicki i Andrzej Słowik, środowiska skupione wokół Marka Jurka w Poznaniu, ale też ludzie z duszpasterstw akademickich, którzy odwoływali się do nauki społecznej Kościoła, oraz działacze dawnego KOR, np. Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Ludwik Dorn. Zatem skupiał Wiesław wokół siebie wielobarwną koalicję różnych środowisk, które chciały działać jawnie i odwoływać się do wartości prawicowych. A wtedy oznaczało to bycie w kontrze do Jacka Kuronia, Adama Michnika, Bronisława Geremka.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami