Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 08:52 Publikacja: 22.12.2023 17:00
Wspólne posiedzenie zarządów Porozumienia Centrum, Ruchu dla Rzeczypospolitej, PSL – Porozumienie Ludowe i ZChN 5 lutego 1994 roku. Na zdjęciu: prezes ZChN Wiesław Chrzanowski i wiceprezes ugrupowania Ryszard Czarnecki
Foto: piotr janowski
Plus Minus: W grudniu przypada 100. rocznica urodzin Wiesława Chrzanowskiego, twórcy Zjednoczenia Chrześcijańsko- -Narodowego. Był pan jego wychowankiem.
To prawda. Wiesława poznałem jeszcze w latach 80. Był guru dla ludzi o poglądach narodowo- -niepodległościowch, którzy chcieli działać politycznie. Jego osobowość, legenda więźnia politycznego, a wcześniej bohaterskiego powstańca warszawskiego, człowieka z rodziny o niepodległościowych tradycjach przyciągała różne środowiska. Przez jego mieszkanie przy ul. Solec 79A w Warszawie przewinęły się setki ludzi. U Wiesława meldowali się działacze Solidarności, m.in. przywódcy strajku 1970 roku ze Szczecina, sztandarowe postaci Solidarności w Łodzi, np. Jerzy Kropiwnicki i Andrzej Słowik, środowiska skupione wokół Marka Jurka w Poznaniu, ale też ludzie z duszpasterstw akademickich, którzy odwoływali się do nauki społecznej Kościoła, oraz działacze dawnego KOR, np. Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Ludwik Dorn. Zatem skupiał Wiesław wokół siebie wielobarwną koalicję różnych środowisk, które chciały działać jawnie i odwoływać się do wartości prawicowych. A wtedy oznaczało to bycie w kontrze do Jacka Kuronia, Adama Michnika, Bronisława Geremka.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas