Sztuczna inteligencja zmieni społeczeństwo

Sztuczna inteligencja nie ma wolnej woli. Może napisać piękny sonet o liczbach pierwszych, ale nie może zadecydować, że „chciałaby” go napisać. Zagrożenie, które ze sobą niesie, nie jest więc bezpośrednie. Dużo poważniejsze jest to, jak zmieni ludzkość.

Publikacja: 28.04.2023 10:00

Sztuczna inteligencja zmieni społeczeństwo

Foto: Stokkete/Shutterstock

Być może najważniejszą książką o filozofii sztucznej inteligencji napisaną w ostatnich latach jest wydana w 2015 roku „Dusza marionetki” brytyjskiego filozofa Johna N. Graya („The Soul of the Marionette. A Short Inquiry Into Human Freedom”). Tytuł odnosi się do eseju Heinricha von Kleista, rozważającego kwestię wolności. Marionetka według Kleista, chociaż robi wyłącznie to, co nakazuje jej lalkarz, jest wolna, ponieważ nie posiada świadomości; posiadający świadomość człowiek zawsze będzie skażony „wewnętrznym rozdarciem” pomiędzy pragnieniem wolności a biologiczną naturą.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma