Olgierd Sroczyński

Tragedia cyfrowych tubylców

Ludzie od dziecka przywiązani do ekranu telefonu nie znają świata zewnętrznego. To przyszłość, a jeden jej element jest szczególnie przerażający.

Cancel culture, czyli jak wymazać liberalizm

Coraz mniejsze znaczenie ma dziś, czy dany tekst kogoś obraża czy nie – ważne jest, czy ktoś poczuł się nim urażony. A do tego, żeby poczuć się urażonym, nie trzeba nawet czytać. Wystarczy, że jakiś lider opinii określi tekst mianem „homofobicznego", „rasistowskiego", by autora dotknęło tabu niedotykalności. I tak rozkręca się spirala cancel culture.

Sroczyński: Rewolucji nie będzie

Jedyną wspólnotą osób LGBT jest wspólna walka z mitycznym „patriarchatem".

Rasizm to pretekst? Ameryka płonie z powodu nierówności

Różnica pomiędzy czarnym prawnikiem z drogiej nowojorskiej kancelarii a mieszkańcem getta jest znacznie większa niż różnica pomiędzy białym i czarnym mieszkańcem Alabamy. Jeżeli rozwarstwienie klasowe czarnych jest dokładnie takie samo jak rozwarstwienie klasowe białych, to absurdem jest mówienie wciąż o „systemowym rasizmie" czy „aparacie dyskryminacji".

Olgierd Sroczyński: Zachowania wykreowane

Doszliśmy do sytuacji, w której nadgorliwi biurokraci na różnych szczeblach ścigają się w odgadywaniu, co prezesa PiS zadowoli, a co nie – pisze publicysta.

Olgierd Sroczyński: Prawdziwe potrzeby

Kryzys to okazja, aby snuć przewidywania na temat przyszłości, ale także, by dokładniej przyjrzeć się ludzkiej naturze i naszym potrzebom – pisze publicysta.

Społeczeństwo w okowach strachu czyli czy należy palić czarownice?

Kryzys racjonalności to zjawisko polityczne. Pseudonauka rozkwita tam, gdzie z jakichś względów, głównie ekonomicznych, zaczyna się sprzeciw wobec „systemu". O ile więc w latach 60. pseudonaukowe były głównie ruchy lewicowe, o tyle dziś popularność takich treści widać na szeroko pojętej prawicy.

Prostowanie drzewa, czyli trudny związek liberalizmu i demokracji

Ludzkość trzeba ulepszyć, bo „my" – elita – wiemy, jaki jest właściwy kierunek jej rozwoju, jaki jest „cel historii". Demokracja jest dla liberała nieakceptowalna, bo doprowadza do sytuacji, w której ktoś może ten cel zakwestionować.

Sroczyński: W obronie Świętego Mikołaja

Nie ma się co na niego obrażać, nawet jeżeli zamiast stroju biskupiego jest ubrany w myśliwską czerwoną kurtkę, przypominając bardziej krasnala – pisze publicysta Olgierd Sroczyński.

Sprawa Cambridge Analytica: Demokracja algorytmów

Jeżeli Cambridge Analytica stworzyła mechanizm, który przyczynił się do politycznej mobilizacji większej liczby obywateli, to czy naprawdę firma ta przyczyniła się do „zniekształcenia" wyniku wyborów? – pyta publicysta.