Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń zasiłkowych są waloryzowane wraz z emeryturami. To oznacza, że są wyższe od marca. Przy potrąceniach na alimenty kwota wolna będzie wyższa o ok. 82 zł.

Publikacja: 07.03.2024 02:00

Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Foto: Adobe Stock

Potrąceń ze świadczeń określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (test jedn. DzU z 2023 r., poz. 2780) dokonuje się od 2019 r. na zasadach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 66a ust. 1 ustawy zasiłkowej). To oznacza m.in., że obowiązują takie same, jak w przypadku emerytur i rent, kwoty wolne od egzekucji i potrąceń z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego. A te podlegają corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent, tj. od 1 marca każdego roku. Obowiązujące od 1 marca 2024 r. ogłoszono w komunikacie Prezesa ZUS z 14 lutego 2024 r. (MP poz. 133). Należy je stosować do wszystkich świadczeń wypłaconych od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r., niezależnie jakiego okresu dotyczy wypłata.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a