Na konkurs nadesłano 20 prac. Dwunastoosobowe jury dyskutowało nad nim przez blisko dwie godziny, a o wyborze decydowało głosowanie. Zwycięzcami pierwszego etapu zostali dwaj autorzy. Marcin Urbanek zaproponował pomnik w formie płyty z blachy stalowej, w której figura piłkarza wycięta zostanie za pomocą lasera. Urbanek urodził się w roku 1976 w Warszawie, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest m.in. współautorem zrealizowanego projektu wnętrz Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich.

Tomasz Radziewicz zaproponował realistyczną figurę Kazimierza Deyny w ruchu, robiącego zwód z piłką przy nodze. Radziewicz urodził się miesiąc po zdobyciu przez polską reprezentację (z Deyną) trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w roku 1974. Ukończył ASP a Gdańsku z rzeźby, u prof. Stanisława Radwańskiego. O tym który projekt zwycięży zadecydują kibice, którzy będą mogli oddawać głosy na stronie [link=http://www.pomnikdeyny.pl]www.pomnikdeyny.pl[/link]. Tam też znajdą się wszelkie informacje dotyczące pomnika i zbiórki pieniędzy. Wiadomo, że pomnik stanie przed wejściem na stadion od strony Wisłostrady, ale przy Łazienkowskiej.

Wczoraj minęła 21 rocznica tragicznej śmierci Kazimierza Deyny. Pierwszy raz od ośmiu lat do Warszawy przyjechała żona piłkarza Mariola Deyna. Wzięła udział w obradach jury i odsłoniła tablicę pamiątkową, poświęconą mężowi. Tę, która znajdowała się obok wejścia głównego na nieistniejącą starą trybunę główną, a teraz znalazła się od strony Łazienkowskiej.

- Chcemy ogłosić wyniki konkursu 23 października, w dniu urodzin Kazimierza Deyny - powiedział Wojciech Cłapiński, pomysłodawca i przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika. - Odsłonięcie powinno nastąpić jeszcze przed Euro 2012.