Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

Współpracownik działu Sport

Dziennikarz od roku 1973 („Piłka Nożna”, Telewizja Polska, „Życie Warszawy”, „Rzeczpospolita” od roku 1999). Publicysta, felietonista, komentator sportowy. Autor dwudziestu książek, współautor kilkudziesięciu innych. Za „Szkołę falenicką” otrzymał nagrodę „Warszawskiej Premiery Literackiej” (2019), a za dwutomową „Warszawa idzie na mecz” - wyróżnienie nagrody Klio Porozumienia Wydawców Książki Historycznej (2023) w kategorii Varsaviana. Gospodarz lub gość kilkuset programów w TVP. Dwukrotny laureat nagrody im. Dariusza Fikusa (2007, 2019), pierwszy zdobywca nagrody Grand Press im. Bohdana Tomaszewskiego (2015). Uhonorowany „Złotym Piórem” Klubu Dziennikarzy Sportowych (2007) i Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim PKOl. za publicystykę sportową (2012). Nominowany do nagrody „Dziennikarz Dekady” Radia Zet. im. Andrzeja Woyciechowskiego (2019). Ma tablicę „Gloria Optimis” w „Złotym Kręgu” osobowości polskiego sportu na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego (2013). Był wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. Jest przewodniczącym Koła Sportu i Turystyki Towarzystwa Miłośników Historii.

Stefan Szczepłek: Wisła zdobyła Puchar Polski. Za takie mecze kochamy piłkę

Wisła Kraków, która zajmuje piąte miejsce w I (czyli II) lidze pokonała w finale na Stadionie Narodowym Pogoń, walczącą o tytuł mistrza.

Stefan Szczepłek: Lewy się kończy. Ale ogląda się to przyjemnie

Robert Lewandowski wszedł na Kilimandżaro i zaczął leczyć Polaków z kompleksów. Można powiedzieć, że trzema golami w Barcelonie przypomniał o 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, która szczęśliwie wyklucza wszelkie granice i bariery.

PKO BP Ekstraklasa. Legia - Śląsk: Remis w Warszawie to radość w Białymstoku

Legia tylko zremisowała na swoim boisku ze Śląskiem Wrocław 0:0 i jest to wynik, który żadnej drużyny nie zadowala.

Stefan Szczepłek o Goncalo Feio: Taką zmianę trudno zrozumieć

Zmiana trenera na tym etapie rozgrywek jest chwytaniem się brzytwy przez tonącego i nie świadczy najlepiej o ludziach, którzy przy Łazienkowskiej podejmują decyzje.

Jerzy Piekarzewski nie żyje. Był legendą warszawskiej piłki

Zmarł Jerzy Piekarzewski, honorowy prezes Polonii Warszawa. Był kimś wyjątkowym, kto nie miał odpowiednika w całej polskiej piłce.

Stefan Szczepłek: Jak odleciał Michał Probierz, którego skromność nie uwiera

Obroniony przez Wojciecha Szczęsnego rzut karny w meczu z Walią o Euro 2024 (0:0, k. 5:4) uratował polską piłkę przed rewolucją. A może by się przydała.

Stefan Szczepłek: Dlaczego reprezentacja Polski jedzie na Euro 2024

Cardiff jest szczęśliwe dla Polski. W roku 2007 przyznano nam w tym mieście prawo organizacji mistrzostw Europy. Teraz awansowaliśmy na Euro 2024, mimo że w ciągu 120 minut gry nie oddaliśmy na walijską bramkę ani jednego celnego strzału.

Stefan Szczepłek: Polska - Estonia 5:1. Pierwszy dzień wiosny

5:1 to jest mniej więcej taki wynik, jakiego można się było spodziewać. Powinno być jeszcze więcej bramek, nie powinniśmy natomiast stracić tej jednej.

Liga Konferencji: Legia rozłożona. Klęska na własnym boisku

0:3 z Molde na własnym boisku to klęska. Legia zagrała jeszcze gorzej niż w Norwegii i w następnych meczach Ligi Konferencji już jej nie zobaczymy.

Kuba Błaszczykowski. Lepsza twarz futbolu

Dokument „Kuba” jest fantastycznie anachroniczny, bo w czasach agresji, brutalizacji obyczajów i bezwzględnej walki o wszystko stanowi oazę zapomnianej normalności.