Polska - Szwecja 2:0. Biało-Czerwoni jadą na mundial do Kataru

Reprezentacja Polski pokonała Szwecję 2:0 w barażowym meczu o udział w piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Bramki zdobyli Robert Lewandowski i Piotr Zieliński.

Publikacja: 29.03.2022 22:41

Robert Lewandowski

Kibice zgromadzeni na Stadionie Śląskim w pierwszej połowie nie obejrzeli żadnych trafień. Nieco więcej nieco lepszych okazji mieli Szwedzi, ale wyjść na prowadzenie nie zdołali. Najlepszą okazję mieli w 19. minucie, po stracie piłki przez Krystiana Bielika. Uderzenie Emila Forsberga wybronił Wojciech Szczęsny.

Ważnym już w kontekście drugiej połowy wydarzeniem była żółta kartka dla Jacka Góralskiego w 38. minucie. Pomocnik Kajratu Ałmaty był wręcz zagrożony czerwoną kartką i po przerwie na boisko już nie wyszedł. Zastąpił go Grzegorz Krychowiak, który po zaledwie trzech minutach wywalczył dla Polaków rzut karny, pewnie wykorzystany przez Roberta Lewandowskiego.

Po objęciu prowadzenia zawodnicy Czesława Michniewicza wyraźnie się cofnęli. W 58. minucie wyborną sytuację Forsberga ponownie znakomicie zatrzymał Szczęsny. Goście nacierali, ale po przetrzymaniu szwedzkich ataków to Polacy trafili do siatki po raz kolejny - konkretnie Piotr Zieliński po samotnej kontrze, będącej efektem błędu Marcusa Danielsona. Po chwili prowadzenie mogło być jeszcze wyższe - tylko bramkarzowi Robinowi Olsenowi i jego świetnym interwencjom po strzałach Lewandowskiego i Jana Bednarka przyjezdni zawdzięczali to, że pozostawali jeszcze w grze.

Na ostatnie minuty trener Szwedów Janne Andersson wyciągnął z kieszeni swojego ostatniego asa - Zlatana Ibrahimovicia. Ale i on nie potrafił natchnąć sfrustrowanych kolegów z zespołu i odwrócić losów meczu.

Losowanie grup turnieju finałowego zaplanowano na piątek.

Eliminacje MŚ - baraż
Polska - Szwecja 2:0 (0:0)

Bramka: Robert Lewandowski (50-karny), Piotr Zieliński (73). Żółte kartki: Jacek Góralski, Jakub Moder, Robert Lewandowski, Krystian Bielik - Alexander Isak, Dejan Kulusevski. Polska: Wojciech Szczęsny - Matty Cash, Kamil Glik, Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński - Krystian Bielik, Piotr Zieliński (89. Adam Buksa), Jacek Góralski (46. Grzegorz Krychowiak), Jakub Moder, Sebastian Szymański - Robert Lewandowski. Szwecja: Robin Olsen - Emil Krafth, Victor Nilsson Lindeloef, Marcus Danielson (80. Zlatan Ibrahimovic), Ludwig Augustinsson - Dejan Kulusevski, Kristoffer Olsson (80. Jesper Karlsson), Jesper Karlstroem (67. Mattias Svanberg), Emil Forsberg - Robin Quaison (67. Anthony Elanga), Alexander Isak.

2 / 3
Kylian Mbappe po siedmiu latach żegna się z Paryżem. Transfer do Realu coraz bliżej
Poznaliśmy finalistów. Kto zagra o puchary Ligi Europy i Ligi Konferencji?
Trzy minuty szaleństwa. Echa meczu Bayern-Real
Real - Bayern. Czy Szymon Marciniak popełnił błąd? Były sędzia Marcin Borski wyjaśnia
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Maciej Rybus uczcił w Rosji Dzień Zwycięstwa. Były reprezentant pojawił się z symbolem wojskowym