– nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne ani postępowanie o ubezwłasnowolnienie.
Dodatkowo szkoła musi mieć warunki do nawiązania z nauczycielem stosunku pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony (art. 10 ust. 5 KN). Zgodnie z wyrokiem SN z 15 listopada 2007 r. (II PK 70/07) oznacza to, że musi być realne wykonywanie takiego zatrudnienia przez nauczyciela, a nie jedynie potencjalna możliwość jego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Z kolei w wyroku z 13 listopada 2014 r. (I PK 77/14) SN orzekł, że możliwość zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć i rzeczywiste zatrudnienie go w takim wymiarze powinny istnieć przez cały czas zatrudnienia, a nie tylko w chwili nawiązania stosunku pracy. Nie wystarczy, aby możliwość zapewnienia takiego zatrudnienia istniała tylko w danym roku szkolnym, gdy szkoła nie planuje zajęć pozwalających na to w kolejnym roku (wyrok SN z 13 września 2006 r., II PK 4/06).
Jeśli szkoła nie może zatrudnić nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, nawiązuje z nim stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć (art. 10 ust. 6 KN). Jego stosunek pracy przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po tym, w którym zostały spełnione warunki do zatrudnienia go na podstawie mianowania określone w art. 10 ust. 5 KN.
Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy z umowy o pracę na mianowanie potwierdza na piśmie dyrektor szkoły (art. 10 ust. 5b KN).
—dr Anna Ryl