Takie wymagania co do wykształcenia i doświadczenia określa od tygodnia (11 listopada) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C2544AD261F9164366F83556A6B32ECF?id=330305]rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (DzU nr 184, poz. 1436)[/link].

Dotyczą one wszystkich publicznych przedszkoli, szkół i placówek, w tym nauczycieli będących dyrektorami szkół artystycznych. Ale konieczne są również dobre oceny pracy, odpowiednie warunki zdrowotne oraz niekaralność.

Wobec dyrektorów niebędących nauczycielami zrezygnowano m.in. z konieczności posiadania wykształcenia i przygotowania zawodowego odpowiadającego kierunkowi kształcenia w szkole na rzecz posiadania odpowiedniego wykształcenia w zakresie zarządzania. Wprowadzono także wymóg posiadania obywatelstwa polskiego lub innego państwa Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), a także pełnej zdolności do czynności prawnych.

Zgodnie z tym rozporządzeniem wicedyrektorem może być także nauczyciel kontraktowy. W niektórych placówkach (w publicznej podstawówce) takie stanowisko ma szansę uzyskać nauczyciel bez wyższego wykształcenia magisterskiego, który jest np. absolwentem nauczycielskiego kolegium języków obcych.

W myśl przepisów przejściowych nawet jeśli dyrektor publicznego przedszkola lub szkoły nie spełnia nowych warunków, zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki mu je powierzono lub go powołano.