Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej o zasadach prowadzenia innych form wychowania przedszkolnego. Obowiązek ich określenia spoczywał na ministrze z mocy art. 14a ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175841]ustawy o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572)[/link].

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września. Określa się w nim m.in. tygodniowy wymiar zajęć dla dzieci odbywających wychowanie przedszkolne w innych miejscach niż przedszkole czy oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

W § 13 rozporządzenia wymienia się trzy grupy dzieci odbywających zajęcia w placówkach, w których prowadzone są inne formy wychowania przedszkolnego. Są to grupy liczące: od trzech do 15 dzieci, od 16 do 19 i od 20 do 25. W pierwszej grupie przedszkolaki będą musiały odbyć przynajmniej 12 godzin zajęć w tygodniu, w drugiej 16, a w trzeciej 20.

Przepis ten ma charakter przejściowy. Będzie obowiązywał do września 2011 r. Po tej dacie ulegnie zmianie ze względu na plany ministerstwa, które zamierza obniżyć wiek dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu do sześciu lat.

MEN podkreśla, że [b]rozporządzenie podaje minimalny wymiar zajęć. Organy prowadzące je mogą więc zdecydować o większej liczbie godzin[/b]. Powinny one dostosować inne formy wychowania przedszkolnego do sytuacji i potrzeb lokalnych, zwłaszcza uwzględniając możliwości dzieci oraz potrzeby rodziców. Nowe zasady dotyczą zarówno publicznych, jak i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego.