[b]Proszę o interpretację art. 23 ust 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Chodzi o zliczanie dni niezdolności do pracy wraz z występującymi w czasie choroby przerwami przypadającymi na dni, w których nie odbywają się zajęcia lekcyjne (soboty, niedziele, święta, ferie). Czy dni wolne są wliczane do okresu "ochronnego" wynoszącego 182 dni, czy nie są?[/b]
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EE18DCDD7B4FFC6BC84705B1BFC10351?id=182007]Karty Nauczyciela[/link] stosunek pracy z mianowanym nauczycielem może zostać rozwiązany w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni (a więc dłużej niż okres zasiłkowy).
Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia (np. ferie).
Oczywiście, na zasadach ogólnych, w okresie tym uwzględnia się - tak jak na potrzeby ustalania okresu zasiłkowego - wszystkie kolejno następujące po sobie dni - nie tylko dni robocze, ale także dni wolne wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, niedziele i święta.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, pod warunkiem, że nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.