Każdego roku z końcem kwietnia dyrektorzy szkół i przedszkoli przedstawiają do zatwierdzenia organowi prowadzącemu opracowane projekty arkuszy organizacji placówki. Z końcem kwietnia zatwierdza je organ prowadzący.
Konieczność opracowania arkusza organizacji wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (DzU nr 61, poz. 624 ze zm.).
Jest to najważniejszy dokument pracy placówki, który przydziela m.in. klasom i nauczycielom liczbę godzin poszczególnych przedmiotów. Musi przy tym respektować wymagania ministra edukacji określone w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania. Stanowi więc podstawę funkcjonowania placówki w kolejnym roku szkolnym.
Kiedy wypowiedzenie
Dzięki temu dyrektorzy szkół ustalają, czy wszystkim nauczycielom są w stanie zapewnić zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć. Sprawne sporządzenie arkuszy jest o tyle istotne, że kadra ucząca przeznaczona do zwolnienia powinna otrzymać wypowiedzenie najpóźniej do 31 maja. Pamiętać jednak należy o tym, że do 31 maja pedagog ma mieć możliwość skutecznego zapoznania się z oświadczeniem woli pracodawcy o wypowiedzeniu. Oznacza to, że wysłanie pocztą tego dokumentu u schyłku tego terminu nie spełni tego warunku.
Do szkół nieferyjnych nie stosuje się wymogu doręczenia wypowiedzenia do końca maja. Wolno je złożyć w każdym czasie w ciągu roku. Trzymiesięczny okres wymówienia jest jednakowy dla obu rodzajów placówek, ale w szkołach feryjnych następuje ze skutkiem prawnym na koniec roku szkolnego, tj. 31 sierpnia.